Polsko radí Česku, aby darovalo své protiletadlové systémy 2K12 KUB na pomoc Ukrajině: sama ČR by přitom zůstala nechráněna

Než ČR obdrží modernější techniku, hrozí jí, že nebude schopna vzdorovat některým případným útokům. Ukrajině by ale systémy 2K12 KUB pomohly.

Systém 2K12 KUB i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Ve výbavě české i polské armády se nachází starší sovětské systémy 2K12 KUB (pozemní samohybný taktický protiletadlový raketový komplet krátkého dosahu; vhodný je hlavně k ničení letadel), které by mohly ještě posloužit při obraně Ukrajiny. Úvahy se objevily poté, co se napadené zemi podařilo integrovat americké protiletadlové střely Sea Sparrow do rovněž sovětských 9K37 BUK. České a polské systémy jsou totiž jeho předchůdci a podobná úprava by na nich šla rovněž provést, čímž by mohly posílit ochranu Ukrajiny před ruskými útoky dronů a řízených střel.

Protivzdušné systémy KUB přesluhují

Česká armáda má v současnosti ve výzbroji čtyři baterie protiletadlového systému KUB staré zhruba 40 let. Jejich cíl je přitom jasný, ničit nepřátelské letadla, vrtulníky, střely s plochou dráhou letu, případně i drony v malých a středních výškách od 25 metrů do 14 kilometrů. Cíle musí být ovšem vzdáleny 4,4 až 23 kilometrů. V AČR má pak tuto zastaralou zbraň nahradit mnohem modernější izraelský systém SPYDER patřící mezi světovou špičku.

Odpálení střely Sea Sparrow iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Odpálení střely Sea Sparrow

V případě, že AČR vozidla 2K12 KUB opravdu daruje, zůstane až do roku 2026 bez podobné techniky, neboť dle smlouvy s Izraelem proběhne dodávka 4 systémů SPYDER právě až za 3 roky. Každá baterie má přitom obsahovat radar, čtyři odpalovače, nabíjecí vozidlo a systém velení a řízení palby umístěný na vozidle 8×8 Tatra 815. Zatím ale není jasné, kdy první systémy do Česka dorazí. Armáda na konci prosince 2022 oznámila, že s izraelskou firmou Rafael intenzivně jedná.

Sea Sparrow znamená konec problémů se střelivem

Zatímco Ukrajině by dodávka systémů 2K12 KUB jistě pomohla, zůstává otázkou, jestli by v důsledku nedošlo k oslabení protivzdušné obrany Česka (ačkoliv jde dnes už o velmi starou techniku). Pokud by ale bylo možné přizpůsobit „kuby“ střelám Sea Sarrow, znamenalo by to konec možného nedostatku střeliva, jelikož USA i další země mají těchto raket na skladech velké množství. Samotné Polsko by pak mělo mít k dispozici dokonce 20 baterií 2K12 KUB.

Systém Sea Sparrow byl vyvinut začátkem 60. let 20. století a jeho základem se staly střely vzduch-vzduch AIM-7 Sparrow. Využití nacházel na různých lodích amerického námořnictva nebo jeho spojenců jako protiletadlový a protiraketový systém krátkého dosahu. Střely by měly být schopny ničit cíle do vzdálenosti až 22 kilometrů a v minimální výšce 8 metrů. Sea Sparrow jsou součástí balíku pomoci Ukrajině, který Spojené státy oznámily začátkem roku 2023.

Jak vám zní nápad poslat na Ukrajinu alespoň baterii systému KUB?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články