Video: i když zasáhne sklad jenom „malé francouzské kladivo“, dokáže ho silou exploze spolehlivě zničit

Přesné klouzavé pumy mohou zasahovat cíle na dlouhé vzdálenosti a udržet tak letoun v relativním bezpečí. V cíli jsou potom mimořádně ničivé.

Různé typy pum AASM i Zdroj: Public Domain
                   

Jestliže chce letectvo zasazovat nepříteli rány, ale zároveň držet své letouny v bezpečí od jeho protiletadlové obrany, může využít řízené střely nebo klouzavé pumy. Ty totiž dovolují odhození z velké vzdálenosti od cíle a často mimo dosah protiletadlových zbraní. Jakousi kombinací obou technologií, i když jde spíše o klouzavou pumu, je francouzská AASM známá také pod přezdívkou Hammer neboli kladivo. V cíli je mimořádně účinná.

Jedna AAMS 250 klidně zničí celý sklad

Co zvládne puma AASM je možné vidět na videu pod tímto článkem. MilIn uvádí, že jde o útok na budovu používanou nepřítelem, a konkrétně byla použita puma AASM 250, což znamená, že měla hmotnost zhruba 250 kilogramů – patří k těm lehčím typům AASM, ale i přesto je ze záběrů vidět, že toho z budovy příliš nezbylo. Není však jasné, jaký konkrétní letoun pumu na cíl svrhl, používat ji mohou například i letouny Mikojan MiG-29 Fulcrum.

Ukrajinský MiG-29 iZdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
Ukrajinský MiG-29 Fulcrum

Záběry jsou pořízené z dronu, a nejspíše to byla jeho obsluha, která pilotovi letounu poskytla souřadnice cíle. Jednou z možností navádění AASM je totiž GPS, a právě to bylo nejspíše v tomto případě využito. Výrobce Safran Group na svých stránkách uvádí, že je AASM modulární, přičemž může mít navádění i s infračerveným zobrazováním nebo pomocí laseru, kdy musí být cíl ozářen laserovým paprskem návodčího nebo třeba z dronu.

Konverzní sada AASM na pumu má i pohon

AASM je vlastně označení běžné pumy, na níž je speciální konverzní sada AASM měnící ji v pumu klouzavou a naváděnou. Výhodou oproti jiným sadám je nejenom možnost volby několika typů navádění, ale i nainstalovaný pomocný pohon, což pumě umožňuje nabrat po odhození vyšší rychlost a doklouzat dále. Případně ji také lze svrhávat z nižší výšky, což je důležité pro bezpečnost letounu. Dosah takové pumy je i více než 70 km od místa shozu.

JDAM puma zavěšená na pylonu letadla

Speciální pylon umožňuje nést ukrajinskému Su-27 okřídlené bomby JDAM-ER; ty mohou ničit nepřítele na dálku až 80 km

Konkrétně puma AASM 250 je udělána z běžné americké gravitační pumy Mark 82, jejíž hmotnost je 230 až 260 kg, uvádí Wikipedia, a jde o jednu z nejpoužívanějších leteckých pum na světě, přičemž obsahuje 87 kilogramů výbušniny Tritonal. Ovšem pumy se sadou AASM mohou mít hmotnost od 125 kgaž do 1 tuny, což vždy záleží na tom, na jakou hloupou gravitační pumu je konverzní sada namontována. Přesnost je pak díky ní udávána u verze využívající GPS na 10 metrů, zatímco u laserového a infračerveného navádění na 1 metr.

Útok pumou AASM 250 na budovu

Myslíte, že měla být na takový cíl použita těžší puma AASM, nebo ta 250kg dostačovala?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články