Arktida by se mohla stát dějištěm budoucnosti – jak ledy tají, mohou o ni mít zájem mocnosti jako Amerika, Rusko a Čína

Jelikož globální změny klimatu oteplují dříve nepřístupná místa v Arktidě, upírají se na ně zraky velmocí. Ty proto musí mít připravené jednotky na extrémní podmínky.

Americký voják pro arktickém cvičení i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Jednou z oblastí, o níž se jistě budou v následujících desetiletích některé velmoci přetahovat, je oblast Arktidy. Změny klimatu vedoucí k oteplování zpřístupňují na severu planety další oblasti, z nichž jsou mnohé bohaté na suroviny, ale rovněž jde o strategická území. Lze proto očekávat, že se tam budou střetávat zájmy různých států. I proto americké ozbrojené síly rozšiřují své arktické možnosti, které v minulých letech hodně zanedbávaly.

Boj v Arktidě je specifický a nelehký

Operace v arktických oblastech jsou velice specifické, neboť v nich panuje extrémní počasí a mrazy náročné nejenom pro vojáky, ale i pro techniku. Americká armáda však v tiskové zprávě uvádí, že po více než 50 letech připravuje pro tuto oblast novou doktrínu zaměřenou na působení jednotek při -40 °C. V arktických oblastech jsou totiž velice specifické podmínky, kdy mohou být GPS a satelity nespolehlivé kvůli slunečním bouřím, zatímco kovy a plasty se stávají křehkými, a baterie různého vybavení mají výrazně kratší životnost.

Výsadkáři 11. výsadkové divize Arctic Angels iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Výsadkáři 11. výsadkové divize Arctic Angels

Kroky americké armády jsou nejspíše oprávněné, neb jak ScientificAmerican upozorňuje, Rusko a Čína uzavřely partnerství o vybudování infrastruktury kolem tzv. severní cesty. O oblast má tedy zájem nejen Rusko, které tradičně udržuje velmi významné arktické síly, neboť si nárokuje více než polovinu Arktidy, ale i Čína coby největší soupeř USA, i když žádné arktické oblasti nemá. Jasně to dokazuje, jaký má toto území pro budoucnost strategický význam.

Americká armáda má co dohánět

Američané se mohou při budování arktické síly spolehnout i na spojence, tedy tradičně na Kanadu, ale i na další členy NATO se zkušenostmi v mrazivých oblastech, což je nepřekvapivě zejména Norsko, Finsko a Švédsko. I to je důvod, proč se na Aljašce v únoru 2024 uskutečnilo veliké arktické cvičené za účasti 9 tisíc vojáků a mariňáků z několika zemí, jak uvádí americká armáda v tiskové zprávě. Výcvikové mise se uskutečnily se zapojením dělostřelectva, raket, protivzdušné obrany, letadel nebo vrtulníků.

Americké námořnictvo bude potřebovat ledoborce. Žhavým bojištěm se snadno může stát tající Arktida

Na sever mimochodem směřují i mimořádné investice na posílení tamních základem, jakou je třeba letecká základna Eielson, na níž sídlí 354. stíhací křídlo přezdívané Icemen s letouny Lockheed Martin F-35A Lightning II. Američané přitom mají co dohánět, protože jim chybí například dostatečný počet lodí a ledoborců vhodných do arktických oblastí, zatímco Rusko jich má 45, uvádí TheWarHorse a dodává, že staví další, a že vznikají i v Číně. Naopak vývoj a výstavba nových amerických arktických plavidel se opožďuje.

Americký trénink v arktické oblasti

Jak reálný je nějaký konflikt o Arktidu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články