I když je nejužívanější ruské dělo velice dobře maskované a čouhá mu jenom hlaveň, může ho nejrychlejší houfnice světa na 1 ránu zničit

Ačkoliv nepřítel svou houfnici až překvapivě dobře skryje a je z ní vidět jenom malý kousek, nemusí to v žádném případě znamenat, že zůstane ušetřen.

Houfnice 2S19 Msta-S na cestě i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Klasický způsob boje proti nepřátelskému dělostřelectvu většinou spočívá v tom, že vojáci nějakým způsobem objeví jeho pozici. Na tu následně navedou palbu vlastního dělostřelectva a snaží se ho zničit dříve, než to nepřítel stihne naopak, případně aby nestihl utéct. Tato metoda boje se přitom stala v posledních letech mnohem efektivnější, neboť mohou dělostřelecké zbraně relativně snadno objevovat drony, a také se značně zvýšila přesnost dělostřelectva. Osádky děl se proto snaží na svých pozicích schovávat nebo je často měnit.

Archer zasáhl dobře skrytou ruskou Msta-S

Zničit postavení nepřátelského dělostřelectva se zdá být jednoduché, ale rozhodně tomu tak není. Video níže ukazuje příklad, při němž byla zlikvidována ruská houfnice 9S19 Msta-S. Tu zasáhl projektil (nebo projektily) vypálený z nejrychlejší houfnice světa, jíž je Archer (FH77BW L52). Z videa není přesněji jasné, zda se jedná o jeden zásah nebo o tři, které jsou zobrazené, neboť se může jednat o ten samý výbuch, ale pouze zeditovaný a sestříhaný.

Švýcarsko vybírá dělostřelecké systémy: Do užšího výběru se dostala i Archer, jedna z nejrychlejších samohybných houfnic na světě

MilIn uvádí, že bylo nejdůležitějším okamžikem celé akce objevení ruské houfnice, protože ji obsluha velice dobře zamaskovala v zalesněném terénu. I na videu je vidět, že z ní lze spatřit jenom vykukující hlaveň, což svědčí o všímavosti obsluhy průzkumného dronu. Zničení děla pak bylo jenom otázkou okamžiku. Po zásahu se vznítila i uskladněná dělostřelecká munice, takže je jasné, že z ruské houfnice zbyly jenom doutnající trosky.

Vysoká automatizace zajišťuje rychlost

Archer je švédská samohybná houfnice umístěná na podvozku nákladního automobilu. Army-Technology k ní uvádí, že je její ráže 155 milimetrů a používá moderní dělostřeleckou hlaveň o délce 52 ráží. Je přitom velice automatizovaná, což jí dodává vysokou rychlost palby – je schopna zaujmout pozici za méně než 30 sekund, vypálit několik ran, a z místa odjet dříve, než projektily vůbec dopadnou na cíl, takže se tím neprozradí. S běžnou municí je dosah Archeru 35 km, se speciální je pak schopen zasáhnout cíl na vzdálenost až 60 kilometrů.

L52 Archer, samohybná houfnice

Švédská houfnice L52 Archer je zcela výjimečná. Z místa ujede dříve, než zasáhne cíl, a významně překonává i CAESAR pro AČR

Ruská houfnice Msta-S je pak nejpoužívanější zbraní svého druhu v ruské armádě. Umístěna je na pásovém podvozku a MilitaryToday uvádí, že používá munici ráže 152 mm. Její maximální dosah je 24,7 kilometrů se standardním granátem, a 28,9 kilometrů s municí s prodlouženým dosahem. Houfnice se pohybuje na tankovém podvozku odvozeného z tanku T-80, motor má potom z tanku T-72. Pancéřování má sílu 15 mm a dokáže osádku ochránit proti střelbě z ručních zbraní a střepinám, zásahu dělostřeleckého granátu ale rozhodně odolat nedokáže.

Ruská houfnice Msta-S zničená Archerem

Může se houfnice maskovat ještě lépe, nebo její osádka udělala maximum?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články