Změna ruské taktiky útoku na Bachmut by mohla město definitivně „srazit na kolena“, chce to ale více mrtvých, mnohem více

Taktika útoku ruských sil na Bachmut je děsivá, i když částečně účinná. Vyžaduje ovšem obrovské množství „postradatelných“ lidských zdrojů, které nejsou neomezené.

Ukrajinští vojáci v zákopu i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ruská armáda a Wagnerova skupina se již od léta 2022 snaží dobýt ukrajinské město Bachmut, které ale obránci drží za každou cenu. Jeho větší část už útočník ovládá, ale stále se mu nedaří být zcela úspěšný; v posledních týdnech je dokonce postup ruských sil téměř neznatelný. Některé ukrajinské jednotky tam dokonce mohli navštívit novináři, a podle výpovědi vojáků jsou bitvy velmi kruté a krvavé. Ukrajinské velení se tam dle všeho nejspíše snaží vázat ruské síly a značně je vyčerpat, aby neměly dost sil bránit se očekávané ukrajinské ofenzivě.

Role Bachmutu je hlavně symbolická

Bachmut sám o sobě není nijak důležitým městem, před válkou měl mít kolem 70 tisíc obyvatel, takže ho lze srovnávat s větším okresním městem v Česku, což ale na mnohem větší, lidnatější a rozlehlé Ukrajině neznamená tolik jako u nás. Stal se ale hlavně symbolickým cílem, protože ruská armáda od léta roku 2022 nezaznamenala jediný úspěch, naopak řadu území ztratila, a tak potřebovala ohlásit vítězství. Pro Ukrajinu se pak Bachmut stal symbolem odporu a odhodlání bránit každou píď země, stejně jako místem, kde ruské síly pomalu semele.

Hořící Bachmut v dubnu 2023 iZdroj fotografie: Pohraniční stráž Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Hořící Bachmut v dubnu 2023

Když klasické ruské útoky za použití dělostřelectva a těžké techniky nevycházely, nasadila ruská strana Wagnerovu skupinu s novou taktikou. Podle ukrajinských vojáků prostě dopředu poslali slabě vycvičené členy, zejména bývalé vězně považované za postradatelné. V naprosté většině případů byla celá skupina (nebo její velká část) při takové akci zabita. Když přitom byla jedna skupina vězňů „pokropena“, odhalila tím ukrajinskou pozici, a další skupina mohla zasáhnout. Ztráty samozřejmě měli a mají i Ukrajinci, ale prý několikanásobně menší.

Ruské drony se v mnohém zlepšily

Zkušenosti ukrajinské armády ukazují, že se ruští vojáci za více jak rok války v mnohém poučili. Například jak nasazovat drony, které již nemají jenom na průzkum. Třeba u Bachmutu z nich dokáží velmi dobře shazovat i granáty nebo je používat k sebevražedným útokům, což dříve bývala ukrajinská doména. V bezpečí před drony jsou vojáci vlastně jenom tehdy, když prší a fouká silná vítr – pak je jasné, že většina strojů nemůže operovat. Jinak se boj víceméně podobá tomu, co vojáci znali v zákopech první světové války.

V poslední době se navíc zdá, že se postup Rusů doslova zastavil. Podle některých je to především vyčerpáním počtu vězňů ve Wagnerově skupině. K Bachmutu ale ruská armáda přisunula pravidelné jednotky, a to včetně výsadkářů. Umí sice bojovat lépe, ale na druhu stranu je mnohem obtížnější a dražší dělat z nich jen detektory ukrajinských pozic. Ruská taktika by vycházela dále, jen pokud by ve velkém obětovala vycvičené vojáky, což sice částečně dělá, ale zároveň tím svoje síly oslabuje před chystaným ukrajinským útokem.

Jak by se mohlo Rusům podařit rychle zvítězit?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články