Video: pokud se raketám ATACMS podaří přežít protistřely a ruský S-400 zasáhnout, může to být ohňostroj desítky metrů vysoký

Systém S-400 je navržený tak, aby likvidoval také balistické rakety. I přes jeho vychvalování však někdy není schopen proti nim uchránit ani sám sebe.

Odpalovací vozidla systému S-400 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Systém protivzdušné obrany S-400 je po léta vyzdvihovanou zbraní nezřídka označovanou za tu nejlepší svého druhu na světě. Schopen má být zasahovat na dlouhé vzdálenosti nejen letadla, vrtulníky nebo řízené střely, ale také hypersonické zbraně nebo balistické rakety, ačkoliv praxe ukazuje, že rozhodně není tak dobrý, jak se o něm snažilo Rusko referovat. Když na baterii S-400 zaútočí balistické rakety, nedokáže ochránit ani sám sebe.

Baterii S-400 zasáhla submunice s ATACMS

Video pod tímto článkem ukazuje, jak vypadá obrana a zároveň útok na baterii systému S-400. Defence-Blog uvádí, že na něj zaútočily balistické rakety MGM-140 ATACMS, přičemž záběry ukazují, že raketa (nebo možná dvě – v explozích kazetové submunice se to těžko rozeznává) zasáhla rozmístěnou baterii naprosto přesně, načež její části explodovaly a začaly z nich létat rakety jako při ohňostroji. Je trochu s podivem, že obsluha systému rozmístila všechny části tak blízko sebe (což není nutné), protože se tak staly snadným cílem.

Odpálení rakety MGM-140 ATACMS iZdroj fotografie: Armáda USA
Odpálení rakety MGM-140 ATACMS

Obsluha S-400 o přilétajících balistických raketách dle všeho dobře věděla a pokusila se je sestřelit, což by systém měl podle papírových parametrů dokázat. Video ukazuje, že z baterie odstartovalo minimálně šest protistřel, ale není jasné, zda se jim nějaké rakety ATACMS podařilo zasáhnout. Jisté však je, že systém nebyl schopen sestřelit všechny a proto byl nakonec zničen. Jednoznačně to dokazuje, že není žádnou nepřekonatelnou superzbraní.

S-400 má balistické rakety zvládat

Systém S-400 byl do výzbroje ruské armády zaveden v roce 2007 jako náhrada S-300, z něhož vychází. ArmyRecognition uvádí, že je navržen k likvidaci letadel, řízených střel a balistických raket až středního doletu. Jeho protistřely mají být schopné zasahovat cíle do vzdálenosti až 400 km a výšky 30 km, přičemž užívá několik druhů protistřel s různým dosahem a schopnostmi, a součástí baterie bývá i velitelské centrum a několik typů radarů.

Odpálení rakety MGM-140 ATACMS

Konečně nasazené rakety ATACMS dokáží Rusa zaskočit a proniknout i přes S-400, jsou novou „prodlouženou rukou“ Ukrajiny

Americká taktická balistická raketa MGM-140 ATACMS byla navržena tak, aby ji bylo možné odpalovat z raketometů M270 a M142 HIMARS. MissileThreat uvádí, že její starší verze má dosah 165 km, novější pak až 300 km. Starší verze má 560kg kazetovou hlavici, novější pak explozivní nebo kazetovou těžkou 247 kg. Je ovšem mnohem přesnější, a proto ke zničení cíle dostačuje i slabší hlavice. Jaká verze raket byla při útoku použita, však nelze odvodit.

Zničení baterie ruského systému S-400

Proč asi S-400 nedokázal zničit rakety ATACMS?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články