Konečně nasazené rakety ATACMS dokáží Rusa zaskočit a proniknout i přes S-400, jsou novou „prodlouženou rukou“ Ukrajiny

NÁZOR: Odpalovat kazetovou munici na dlouhou vzdálenost může přinést velkou výhodu, submunice totiž snadno zneškodní i několik vrtulníků a letadel naráz.

Odpálení rakety MGM-140 ATACMS i Zdroj fotografie: Armáda USA
                   

Ukrajinská armáda žádala své spojence dlouhé měsíce o zbraně dlouhého dosahu, s nimiž by mohla zasahovat cíle i na vzdálenost stovek kilometrů. Kromě střel Storm Shadow nakonec dostala i dlouho chtěné rakety MGM-140 ATACMS, respektive jejich starší verzi MGM-140A. Výhodou této zbraně je, že na rozdíl od předchozích střel nevyžaduje odpalování z letadel, ale pouze ze země. A co víc, stačí k tomu raketomet M270 nebo M142 HIMARS.

Za hranicí dostřelu byli Rusové v bezpečí; byli

Raketomety HIMARS a M270 dostala ukrajinská armáda již v létě roku 2022, a do bojů ve válce na Ukrajině přinesly novou dimenzi. Rusové nejednou nebyli v bezpečí ani 80 kilometrů od fronty, takže se museli přizpůsobit například při skladování zbraní a munice, ale za dosahem střel z raketometů si stále mohli dělat, co chtěli. Jedním ze způsobů, jak je v tom omezit, mohly být právě střely s delším doletem, třeba taktické balistické rakety ATACMS. Ale Američané se dlouho zdráhali je dodat, protože jich zase tolik nemají, a také se obávali Ruska.

Ovšem útok 17. října 2023 na letiště v Berďansku a Luhansku ukázal, že Ukrajina již střely dostala, ačkoliv jenom starší verzi MGM-140A. Rusko evidentně útok nečekalo, čemuž nasvědčuje, že nechalo na obou letištích zaparkované helikoptéry, které jinak využívalo například proti obrněným útokům během ukrajinské ofenzivy. Střely ATACMS přitom našly svůj cíl přesně, britská tajná služba ve své analýze tvrdí, že v Berďansku zničily 9, a v Luhansku pak 5 vrtulníků. Jednat se mělo i o cenné bitevní helikoptéry Kamov Ka-52 Alligator.

Submunice, co pokryje veliký prostor

MGM-140A jsou starší verzí ATACMS, podle MilIn má dosah 165 kilometrů a není přesná tak jako moderní typy s doletem 300 kilometrů. Jejich menší přesnost ale kompenzuje hlavice kazetové munice o hmotnosti 560 kilogramů – ta obsahuje 950 kusů submumice, každý o velikosti zhruba baseballového míčku. Před dopadem se tyto malé bomby rozptýlí do prostoru o průměru asi 200 metrů, a každá se po výbuchu rozletí na 260 úlomků. Pro zaparkovanou neobrněnou techniku nebo proti živé síle je tato kombinace doslova smrtící.

Střela Storm Shadow

Ruská protivzdušná obrana je proti střele Storm Shadow spolehlivá pouze na 62 %, odhadl indický analytik Vijainder K Thakur

ATACMS je 4 metry dlouhá, v průměru má 610 milimetrů, a její hmotnost je 1 670 kilogramů. Do raketometu HIMARS se vejde 1, do M270 pak 2. Jde o balistickou raketu, která může při letu dosáhnout výšky až 50 kilometrů a rychlosti Mach 3. Rusko by ji mělo být schopné ničit například systémy S-400 nebo S-350, ale ukazuje se, že jeho obranou proniknout dokáže, nebo na ni prostě nebyla připravena. A pokud by Ukrajina dostala i moderní verzi s dosahem 300 kilometrů, získala by přesnost na 9 metrů s hlavicí o hmotnosti 230 kilogramů.

Z jakého důvodu Rusko nedokázalo odrazit útok raket ATACMS?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články