Bělorusko může mít čínskou balistickou raketu M20, která se podobá známé ruské 9K720 Iskander

Balistické rakety dokáží dopravit na dlouhou vzdálenost i velmi těžkou hlavici. Ani čínskou M20 v rukách běloruského režimu přitom není dobré podceňovat.

Vrchní část balistické rakety i Zdroj fotografie: Erfan Kouchari / Creactive Commons / CC BY
                   

Běloruský režim, ač se to nemusí zdát, patří k nebezpečným spojencům Moskvy. Je však pravda, že tamní prezident Alexander Lukašenko nevystupuje tak agresivně jako Rusko. Poskytl mu sice prostor k útokům na Ukrajinu, ale sama běloruská armáda zůstala doma a soustředí se na obranu režimu. I tak je ale vybavena zbraněmi, které jsou schopné ohrožovat okolní země, a především pak Polsko. Disponuje třeba několika ruskými balistickými raketami 9K720 Iskander, ale podle všeho má i podobné čínské rakety M20 odpalované z domácích systémů.

Čínské balistické rakety zvládá Polonez-M

Bělorusko začalo už před lety vyvíjet nové těžké raketomety řady Polonez, jimiž by nahradilo zastarávající sovětské systémy. Tyto raketomety mají dvě pouzdra a v každém z nich jsou 4 rakety ráže 301 milimetrů. V roce 2019 přitom Bělorusko představilo i modernizovanou verzi Polonez-M, o níž jsme psali. Ta nejenže umí vystřelovat klasických 8 raket do vzdálenosti až 300 kilometrů, ale též by měla zvládat dvojici čínských balistických raket M20, což je označení pro exportní variantu rakety DF-12 s vlastnostmi podobnými ruskému Iskanderu.

Jestli opravdu Bělorusko tyto rakety má, není zcela jasné – portál Defence-Blog však upozorňuje na skutečnost, že byly již v roce 2017 na výstavě v Minsku umístěny právě vedle raketometu Polonez. Ten ačkoliv je běloruský, byl vyvinutý ve spolupráci s Čínou a vychází z čínského systému A-200. Balistické střely M20 jsou s ním i proto kompatibilní, a je velice pravděpodobné, že Bělorusko rakety v Číně nakoupilo. Při posledním přebírání systému Polonez-M běloruskou armádou byly navíc raketomety bez pouzder, možná právě z důvodu neukazovat M20.

M20 byla možná okopírovaná z Iskanderu

Raketa DF-12 byla poprvé v Číně představena v roce 2011. Jde o taktickou balistickou raketu krátkého doletu, která má oficiálně dosah 280 kilometrů, ale někteří odborníci předpokládají, že se může blížit až k 500 km. Velmi se přitom podobá ruskému systému Iskander, takže není vyloučeno, že Číňané její design okopírovali. Střela má být schopna v závěrečné fázi letu manévrovat, aby ji bylo obtížnější sestřelit, a měla by mít i další opatření ztěžující její zaměření.

Raketa Iskander v Bělorusku

„Jaderné zbraně každému, kdo se připojí k rusko-běloruské unii,“ nechal se slyšet běloruský prezident Lukašenko

Exportní varianta M20 by podle mezinárodních standardů neměla mít větší dosah než 300 kilometrů. Samotná raketa je přes 4 tuny těžká a na délku má 7,82 metrů, uvádí MilitaryToday, přičemž by měla být osazena hlavicí o hmotnosti 480 kilogramů. Ta může být explozivní, kazetová nebo termobarická, a teoreticky by mohla být i jaderná. Kombinace satelitního a inerciálního navádění pak zaručuje, že je přesnost rakety oficiálně 30 až 45 metrů, ale nejspíše bude přesnější. Existovat má navíc i protilodní varianta s podobným dosahem.

Jak nebezpečné jsou balistické rakety v rukách Běloruska?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články