Video: pokud se vloží do boje proti ruským okupantům běloruští dobrovolníci odhodlaní uspět, mohou je doslova rozprášit

Boje v zastavěné oblasti jsou velmi obtížné. Na místo je nutné přijet rychle, silně udeřit a zase se rychle „pakovat“, aby nedostal nepřítel šanci.

Vozidla Humvee v blátě i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Boj v městské zástavbě patří mezi nejobtížnější situace, do nichž se vojáci mohou dostat. Budovy a infrastruktura poskytují nepříteli veliké množství úkrytů, takže se může objevit prakticky kdekoliv. Vojáci tak musí postupovat dům od domu, často i místnost po místnosti a patro po patře. A když si někdo nedá pozor, může skončit zraněný nebo mrtvý.

Rychlá doprava na místo a silný útok

Boj ve městě ukazuje video níže sestávající ze záběrů na vojácích, a konkrétně se běloruští dobrovolníci pustili do ruských obránců. Je vidět, jak se musí vojáci ve vozidlech ve městě dostat na místo střetu, přičemž mají vozidel několik, včetně amerického Humvee, uvádí MilIn. Z něj také zřejmě pochází část záběrů. Na jeho střeše bude kulomet, na videu je opakovaně slyšet, jak střílí. Vojáci jedou rychle, nejspíše aby se chránili před drony.

Zajímavá je pak výzbroj Bělorusů, kteří jsou běžně spojencem Ruska, ale existují dobrovolníci, kteří nesdílí stejné postoje. Mají v ní nejenom útočné pušky, ale vezou i bedny munice a menší zásobu protitankových zbraní jako AT-4 nebo RPG-7 s tandemovou hlavicí. Z AT-4 dokonce vojáci vystřelili, nejspíše na protější budovu. Použili ho tedy k likvidaci ukryté pěchoty a nikoliv obrněného vozidla – i díky tomu se jim podařili ruské obránce rozprášit.

Humvee je často silně vyzbrojeno

Vozidlo HMMWV přezdívané Humvee a použité vojáky je lehké terénní vojenské vozidlo většinou vybavené nějakou formou pancéřování. Wikipedia uvádí, že bylo vyrobeno v počtu asi 281 tisíc kusů v různých verzích a používáno je v mnoha ozbrojených silách. Ve vozidle je nejčastěji místo pro 4 osoby a dokáže se pohybovat rychlostí až 89 km/h. Na střeše pak mívá například nějaký kulomet, granátomet nebo řízenou protitankovou střelu.

Střelba z minometu M120

Video: ani 18 obrněných vozidel není zárukou, že útok vyjde, když proti nim stojí koordinovaní obránci s drony a těžkým minometem

Použitý raketomet AT4 je pak jednorázová zbraň švédské konstrukce ráže 84 milimetrů, uvádí WeaponSystems. Je určena hlavně k ničení obrněné techniky, přičemž prorazí pancíř o síle až 400 milimetrů RHAe, což znamená, že není schopna zastavit moderní tanky, ale na lehčí vozidla stačí. Kumulativní hlavice s efektivním dosahem 300 metrů zvládne samozřejmě prorazit i zeď a její exploze může schované vojáky zranit nebo zabít.

Akce běloruských bojovníků

Jak hodnotíte akci běloruských bojovníků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články