Video: nejdříve otočka, poté plynulý náraz do BM-21 Grad; i tak může vypadat zničení ruského raketometu na okraji pole

Ačkoliv má raketomet BM-21 Grad nevelký dostřel, dokáže jeho 40 raket způsobit značné plošné škody. Na druhou stranu je sám velmi zranitelný.

Střelba z BM-21 Grad i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Boj proti dělostřelectvu a raketometům je na bojové linii jednou z velice důležitých dovedností, jelikož mohou napáchat obrovské škody. Jednou z výhod je, že jsou raketomety a velká děla relativně rozměrná, takže je lze docela snadno objevit. Toho využívají operátoři dronů, kdy je s průzkumnými lokalizují a se sebevražednými pak přesným úderem zničí.

Obsluha Gradu se chtěla lépe zaměřit

Zničení ruského raketometu umístěného na kraji pole za pomoci sebevražedného dronu můžete vidět na videu níže; cílem se stal nejpoužívanější raketomet světa, BM-21 Grad. Millin uvádí, že jeho obsluha vystřelila několik ran a čekala na údaje pro upravení náměru zbraně, aby mohla cíl zasáhnout přesněji. Na videu je jasně vidět kouř pocházející z odpálení střel. Jenomže v tu dobu se přiblížil sebevražedný FPV dron a raketomet zničil.

Záběry dokazují, jak si operátor dronu počínal chladnokrevně. Nejprve si cíl prohlédl, pak ho obletěl a nakonec narazil do jeho odpalovacího systému. Na něm sice byla protidronová zábrana, ale evidentně nezafungovala. Raketomet mohutně explodoval a výbuch byt vidět daleko, protože se v něm iniciovaly nevystřelené rakety, jichž evidentně v odpalovači zbývala většina. Nakonec si místo exploze prohlédl i další dron, který již neměl na co útočit.

Není přesný, spoléhá na plošný účinek

Raketomet BM-21 Grad byl vyvinutý ještě v SSSR a do výzbroje vstoupil v roce 1963, uvádí ArmyRecognition. V současnosti je nejpoužívanějším salvovým raketometem na světě a existuje i v mnoha modifikacích. Tvoří ho odpalovač na rakety ráže 122 mm umístěný na kolovém podvozku celé řady nákladních automobilů. Není přitom moc přesný, spoléhá na plošný účinek raket, které může odpálit velmi rychle v jedné salvě.

Raketomet BM-21MT Striga

Česko poskytlo Ukrajině i raketomet BM-21MT Striga, což je „vytuněný“ BM-21 Grad na podvozku Tatra. Jde o vskutku nesnadný cíl

Jednat se přitom může o celou řadu střel s různými typy hlavic. Jednou z nejpoužívanějších je sovětská, respektive ruská střela 9M22U. Wikipedia uvádí, že má explozivní hlavici a její celková hmotnost je 66,6 kg, z toho hlavice činí 18,4 kg. Lze ji odpálit na minimální vzdálenost 5 kilometrů, kdežto její maximální dosah je 20,38 kilometrů.

Zničení raketometu BM-21 Grad

Jak byste chránili raketomet BM-21 Grad proti dronům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články