Video: když se ruský BTR-82A vrhne do divoké potyčky s ukrajinským M2 Bradley, může rozhodnout jediná dobře mířená rána

Bitvy obrněných vozidel na krátkou vzdálenost jsou velice výjimečné, ale když už k nim dojde, vyhrává většinou ten, kdo druhému prorazí pancíř a třeba ho zapálí.

M2 Bradley, americké BVP i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když mají moderní armády vyspělé dělostřelectvo, protitankové zbraně dlouhého dosahu i sebevražedné drony, jsou vzájemné střety obrněných vozidel vzácné. Jenom málokdy se totiž stane, aby se útočící obrněnec dostal do blízkosti obrněného vozidla obránce, protože je většinou zastaven dříve, než to stihne, případně obránce takticky ustoupí. Když se to ale stane, je střet většinou velmi rychlý a krutý, a zvítězí ten, kdo dříve prorazí pancíř.

BTR-82A se hnal do bitvy proti M2 Bradley

Některé bitvy obrněnců se díky průzkumným dronům, které pořizují záznamy z bojiště, podařilo natočit – tak jako střet ruského obrněného transportéru BTR-82A s americkým bojovým vozidlem pěchoty M2 Bradley, konkrétně se jednalo o verzi M2A2. Když se vozidla dostala do blízkosti, zahájila obě silnou palbu z kanonů. MilIn uvádí, že se tento střet odehrál velice rychle, přičemž záznam ukazuje hlavně velmi rychle jedoucí ruský transportér.

Obrněný transportér BTR-82A iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský obrněný transportér BTR-82A

Ani šílená jízda však transportér ženoucí se do střetu neušetřila od zásahů z bojového vozidla pěchoty, což dokazují i mírné záblesky na pancíři. V některých okamžicích pak z transportéru, a možná i z bočních otevřených dveří, seskakují vojáci vezeného výsadku. V jednu chvíli se vozidla pohybují zhruba 15 metrů od sebe, a jek je vidět, zvítězí nakonec bojové vozidlo pěchoty, neboť se mu zjevně podařilo prorazit slabší pancíř ruského transportéru. Jeho pancéřování by naopak mělo z většiny úhlů zbrani BTR-82A odolat.

M2A2 Bradley má odolný pancíř

Rozdíl v pancéřování vozidel je patrný už z porovnání jejich hmotností. ArmyRecognition uvádí, že M2A2 Bradley váží až 33 tun, protože bylo jeho pancéřování oproti předchozí verzi významně posíleno a má na boku i přídavné reaktivní pancéřování. Měl by tak odolat protipancéřovým střelám z kanonu ráže 30 mm – právě tím je vyzbrojen transportér BTR-82A, uvádí Army-Technology, takže je pravděpodobné, že na M2A2 Bradley jeho palba nestačila.

Vozidlo M2 Bradley

Video: 1 proti 3, jediný americký M2 Bradley dokázal zničit 3 ruské MT-LB, což je ukázka přesily moderní zbraně

Hmotnost ruského obrněného transportéru je pak výrazně nižší. ArmyRecognition uvádí hodnotu 15,4 tun, což je méně než polovina M2A2 Bradley. BVP má sice kanon menší ráže 25 mm, ale je znám svou vysokou silou. V minulosti již dokázal soustředěnou palbou významně poškodit i tank. Naopak pancéřování ruského transportéru je dostatečně silné jenom v přední části, z boku a zezadu ho protipancéřová munice ráže 25 milimetrů prorazí.

Střet M2A2 Bradley a BTR-82A

Jakou šanci má podle vás transportér jako BTR-82A proti modernímu BVP jako M2 Bardley?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články