Český zbrojní průmysl na vzestupu: největší zbrojní zakázka v historii, skupování Američanů, ale i nejvyšší liga zbrojovek světové úrovně

Jak je na tom v současné době český zbrojní průmysl? Podle všeho tak dobře, že dokáže konkurovat ostatním výrobcům na světové úrovni a ještě je přebírat.

Český zbrojní průmysl i Zdroj fotografie: Czechoslovac Group
                   

Konečně se zdá, že se český zbrojní průmysl vyrovnal se ztrátami kapacit a odbytišť, o něž přišel po rozdělení republiky, a jedná se tak o sebevědomou a výkonnou část ekonomiky ČR, která navíc se značným úspěchem expanduje i do zahraničí. Má totiž co nabídnout i z hlediska nejnovějších trendů ve vývoji zbraní.

Největší zbrojní zakázka v historii Česka

Strojírensko-zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG) získal nedávno obrovskou zakázku na dodávku výzbroje Indonésii v celkové hodnotě přes 500 milionů eur (téměř 12,2 miliardy korun). Síly přitom spojil s tureckou partnerskou firmou Roketsan, jejíž zbraňové systémy se osvědčily v bojích na Ukrajině, aby společně zkompletovali systém raketové protivzdušné obrany středního dosahu v jedné, a systém taktických balistických raket v druhé části zakázky.

Dodávky přitom začnou v obou případech roku 2024 a budou trvat po dobu několika let. Součástí smlouvy je i částečné přenesení výroby některých technologií do Indonésie. Je to vůbec poprvé v historii, kdy je společnost ze skupiny Czechoslovak Group dodavatelem a systémovým integrátorem celého nového systému protivzdušné obrany. Zakázku lze vnímat jako strategický projekt spolupráce mezi českým a tureckým obranným průmyslem.

iZdroj fotografie: Czechoslovac Group
Excalibur Army (holding CSG) na výstavě IDEX 2021 v Abú Dhabí

V rámci CSG se jí ale zúčastní také společnost Excalibur International, která plní roli systémového architekta a integrátora zakázky. Další holdingová firma, Retia, je pak druhým systémovým integrátorem pro oblast elektronického zabezpečení a vybavení celého systému a spolu se sesterským výrobcem Eldis dodá radary. Nejznámější člen holdingu, kopřivnická automobilka Tatra Trucks, vyrobí a dodá veškerá pozemní vozidla a podvozky pro odpalovače raket, nesení radarů atd.

Pouze rakety a jejich odpalovače jsou produktem tureckého obranného průmyslu: jde o rakety Hisar zmíněné partnerské společnosti Roketsan. Pozornosti české armády by potom nemělo uniknout, že jde o dodávku komplexu protiletecké obrany, tedy o systém, který v naší armádě zoufale chybí.

Po 20 letech se rozbíhá novovýroba v Aero Vodochody

Dalším významným zbrojním podnikem, který podle všeho překonal „hubená léta“, je letecký výrobce Aero Vodochody AEROSPACE. Ten právě letos (2022) začal konečně kompletovat první sériové letouny Aero L-39NG, přičemž do Vánoc má vzlétnout první dokončený sériový kus pro českou armádu. Naše vojenské letectvo objednalo čtyři kusy, které zařadí ve svém Centru pilotního výcviku v Pardubicích provozovaném státním podnikem LOM Praha.

Smlouva na jejich dodávku byla podepsána 14. listopadu 2022 a do 28 měsíců by měly být všechny čtyři stroje v plné permanenci v pilotní škole. Dle mnoha odborníků je nejvyšší čas, protože v souvislosti se zkušenostmi z bojů na Ukrajině je velmi zřetelně vidět, že potřeba nových pilotů pro české letectvo je velmi akutní.

Některé odhady pak hovoří dokonce o brzké potřebě až jedné tisícovky nových „vládců nebes“ pro evropská vojenská letectva. A jelikož Centrum pilotního výcviku disponuje certifikátem NATO, otevírá se před naším podnikem LOM Praha zajímavá možnost stát se výcvikovým centrem nejen nových pilotů pro přezbrojení českého letectva.

Letoun Aero L-39NG iZdroj fotografie: Karel Šubrt / Creative Commons / CC BY-SA
Letoun Aero L-39NG

Stroje sice budou sloužit zejména pilotům českých armádních vzdušných sil, počítá se s nimi ale také pro výcvik pilotů jiných zemí v programu Flight Training Europe, za nímž stojí Severoatlantická aliance (NATO). Pardubické Centrum leteckého výcviku bylo v tomto směru certifikováno jako jeden z prvních dvou kampusů v Evropě.

Přestože je na světovém trhu v nabídce celá řada reaktivních cvičných letounů, podařilo se podniku Aero Vodochody uzavřít na dodávku L-39NG i další smlouvy, například s Maďarskem (12 strojů) či Vietnamem (údajně též 12 kusů) a další kontrakty jsou aktuálně v jednání.

Aero však nenechává „vajíčka v jednom košíku“ a nabízí též realizaci komplexní modernizace letadel Aero L-159 Alca na verzi T2X, přičemž byl tento prototyp také zalétáván v říjnu letošního roku (2022). V nabídce má navíc i stavebnicovou modernizaci stávajících Aero L-39 Albatros, kterých stále létá ve světě několik stovek. Vypadá to, že budoucnosti se ani tato zbrojovka obávat nemusí.

Ve vývoji a výrobě ručních palných zbraní je Česko stále legendou

Řekne-li někdo ve světě Česká zbrojovka, okamžitě se v komunitě vlastníků a uživatelů ručních palných zbraní ozve pochvalné mručení. Firma je jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

Automatické pistole a revolvery z produkce této firmy mají ve světě velmi dobrý zvuk, mnoho jejích produktů a typů je vyhledáváno nejen odborníky, policejními sbory na celém světě, armádami mnoha zemí, ale i sběrateli a lidmi, kteří prostě jen rádi střílí. Jde totiž o jedny z nejkvalitnějších ručních palných zbraní, jaké lze dnes na trhu získat. Ani období, které u nás v 90. letech zbrojní výrobě nepřálo, nedokázalo renomé a odbyt produktů této značky výrazně omezit.

Naopak, stále byla výkladní skříní dovedností a schopností našeho českého vojenského průmyslu, a díky úspěchům produktů na mezinárodním trhu se z ní stal významný hráč na světovém poli, a to zcela rovnocenný ostatním podobným výrobcům. Nic to nedokazuje lépe než skutečnost, že firma velmi výrazně expanduje a investuje.

Pistole CZ P-10, ruční palná zbraň Česká zbrojovka iZdroj fotografie: Česká zbrojovka
Pistole CZ P-10 z dílny České zbrojovky

V květnu 2021 získala například 100% podíl ve firmě Colt Holding Company LLC, která je mateřskou společností amerického výrobce legendárních zbraní Colt, stejně jako jeho kanadské dceřiné společnosti Colt Canada. V dubnu 2022 proto společnost z obchodních důvodů změnila svůj název z CZG (Česká zbrojovka Group SE) na Colt CZ Group SE, aby tak zdůraznila rozšíření a integraci firmy. Zároveň také chtěla zdůraznit důležitost obou klíčových značek, tedy Colt a CZ (Česká zbrojovka).

Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson a 4M Systems. Součástí skupiny Colt CZ jsou společnosti Colt, Česká zbrojovka, Colt Canada, CZ-USA, 4M Systems, Spuhr i Dalby a Colt CZ Defence Solutions. Skupina Colt CZ má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v tuzemsku, Spojených státech, Kanadě a Švédsku.

Aktuálně skupina zaměstnává více než 2 000 lidí v ČR, USA, Kanadě, Německu a Švédsku, přičemž je ze 76,9 % vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE a zbývajících 23,1 % tvoří veřejně obchodované akcie.

Kvalitní české výrobky mohou oslovit ministerstvo

Nejsou to však pouze výše uvedené příklady českých zbrojovek, jimž se dnes na světovém trhu daří. Tatra Trucks je stále tradičním dodavatelem vojenských nákladních vozidel pro naši armádu, a to včetně dodávek speciálních podvozkových skupin pro speciální vozidla.

Česká armáda chce jejím prostřednictvím také získat do výzbroje speciální vozidlo TITUS 6X6 (Tactical Infantry Transport & Utility System), které je výsledkem spolupráce společností TATRA DEFENCE VEHICLE, TATRA TRUCKS a francouzského výrobce speciální obranné techniky NEXTER SYSTEMS. Zařadit ho lze do kategorie vozidel MRAV (Multi-Role Armoured Vehicle).

Z výrobců útočných pušek je potom velmi úspěšným dodavatelem české armády i zahraničních odběratelů Česká zbrojovka Uherský Brod, jejíž útočná puška CZ BREN 2 opět patří k tomu nejlepšímu, co se dá dnes v této kategorii na světovém trhu koupit.

Česká útočná puška CZ BREN 2 iZdroj fotografie: Česká zbrojovka Uherský Brod

Ve spolupráci se slovenskými podniky dále vznikly velmi zajímavé dělostřelecké systémy navazující na legendární systémy DANA, které se ukázaly být tak důležité v bojích na Ukrajině. Armádě pak mají co nabídnout rovněž čeští výrobci dronů s tradicí vývoje a výroby delší než 30 let. Jde například o společnost Primoco UAV, která se ve své kategorii dostala s dronem One 150 na špičku světového vývoje.

Tento hornoplošník s rozpětím téměř 5 metrů, jehož maximální vzletová hmotnost dosahuje 150 kg, umožňuje kategorizovat letoun ve vojenském provozu jako podléhající normě STANAG 4703, přičemž v civilním prostředí plně vyhovuje požadavkům EASA. Bezpilotní letoun nabízí nosnost užitečného zařízení o hmotnosti až 30 kg, přičemž shodné hodnoty na trhu dosahují obvykle mnohem těžší stroje.

Letoun je vybaven vysoce pokročilým autopilotem, který zabezpečuje precizní řízení a navigování letounu ve dne, v noci, ale i za ztížených povětrnostních podmínek. Takto lze pokračovat dalším výčtem. Doufejme, že při akvizicích nových zbraňových systémů si česká armáda ve větší míře než doposud všimne, že domácí výrobci mají také co nabídnout.

Jaký je váš názor na český zbrojní průmysl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Ivo Pujman

Zobrazit další články