Video: „cestu smrti“ vytvořila hrstka dronů, když dostala šanci pohřbít 25 kusů ruské techniky na 300 metrech

Vysílat jeden útok za druhým proti silné obraně s drony může být sice úspěšná taktika, ale s obrovskými ztrátami na lidských životech i technice. A ne vždy vyjde.

Zničené vozidlo MT-LB i Zdroj fotografie: Jan Helebrant / Creative Commons / CC0
                   

Jednou z velmi účinných obranných zbraní současnosti jsou jednoznačně drony svrhávající na cíl různé granáty, případně mohou být i sebevražedné. Když chce přitom útočník na obránce udeřit, musí vyjet z úkrytu a odhalit svou pozici, což také často znamená, že se dostane z dosahu vlastní protivzdušné obrany, eventuálně nějaké formy rušení, a stává se tak snadným cílem právě pro drony. Je-li jejich obsluha zkušená, zvládne „rozebrat“ i mohutnější útok a doslova vydláždit cestu pozůstatky obrněné techniky, jak to ukazuje video níže.

Útok ve vlnách je starou ruskou taktikou

Mnohdy v podstatě bezhlavé útoky praktikuje ruská armáda od nepaměti, a de facto to patří mezi její tradice už do dob druhé světové války, kdy se touto taktikou řídila Rudá armáda (ne, že by měla na výběr). Video pod tímto článkem pak ukazuje, jak může takový ruský útok dopadnout, a zejména pokud budou velitelé posílat jeden za druhým. Jenom na úseku silnice dlouhém asi 300 metrů ztratila ruská armáda 25 vozidel, uvádí UkraineToday, i když jiné zdroje uvádí o dvě méně; i tak se každopádně bez nadsázky jedná o cestu smrti.

Ruský tank s klecí

Rusko našlo inspiraci v improvizovaných „klecích“, na tancích budou povinné. Velký efekt ale nepřinesou, míní Západní experti

Video je důkazem spolupráce dronů, kdy první skupinu tvořily ty průzkumné, díky nimž se obránci mohli dozvědět, jaká technika a v jakém počtu k nim míří. V reakci na takový útok pak odstartovali drony útočné, a to buď ty shazující různé granáty a mikropumy, případně i sebevražedné. Jejich útok na odkrytou techniku byl nepřejvapivě zničující. Na cestě zůstaly tanky, bojová vozidla pěchoty a obrněné transportéry na bázi pásových tahačů MT-LB, uvádí MilIn.

Střechy poskytují jenom částečnou ochranu

Ruská armáda si je současného nebezpečí ze strany dronů evidentně vědoma, takže techniku velmi často vybavuje zastřešením, aby ji alespoň nějak chránila. Např. zmíněný MT-LB, WeaponSystems uvádí, že jde o obrněný transportér sovětské konstrukce zavedený do výzbroje roku 1964, má zastřešení takové, aby se pod něj věšel i výsadek na korbě, ten však mohou zranit padající granáty. Z videa je patrné, jak velký strach osádky transportérů měly, takže je raději nechaly na místě, a v jiném případě dokonce ujely spolubojovníkům.

Bojové vozidlo pěchoty Bradley

Video: až směšná prohra pro ruský tank T-90M, který podlehl dvojici BVP M2 Bradley, aniž by využila protitankové střely

Ochranné střechy mají ve videu i tanky, ale nelze rozeznat, o jaký typ tanků se jedná. Každopádně je vidět, že je tato ochrana nedostatečná, protože zkušení operátoři dronů umí na takové obrněnce zaútočit z boku, kde tato ochrana není. Co s drony dokáží pak ukazuje i případ, kdy svrhnou granát přímo do otevřeného poklopu transportéru. Vzhledem k ceně desítek tisíc korun za kus se drony ukazují jako účinná zbraň, proti níže je obrana obtížná.

Jaká je nejlepší taktika útoku proti obraně s drony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články