Na světě je nejméně 6 systémů, které mají šanci zastavit „zázračnou“ ruskou hypersonickou raketu Ch-47M2 Kinžal

Ačkoliv měla být ruská raketa Kinžal nezastavitelná superzbraň, sestřelit ji lze, a to i s vysokou úspěšností. Nebezpečná však přesto zůstává.

MiG-31 s raketou Ch-47M2 Kinžal i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Střela Ch-47M2 Kinžal byla ruským režimem od počátku prezentována jako superzbraň, před níž se budou třást i ty nejsilnější armády světa. Jde totiž o balistickou raketu odpalovanou z letadla, jejíž hypersonická rychlost a schopnost manévrovat měla zajišťovat, že ji žádný existující systém protivzdušné obrany nedokáže zastavit. No, jenomže v praxi to není pravda, neboť se to již ve skutečných bojových podmínkách povedlo. Ale aby bylo jasno, neznamená to, že je to jednoduché, a obecně se obávat Ch-47M2 Kinžal je na místě.

Ch-47M2 Kinžal je upravený Iskander

Myšlenka ruských konstruktérů, jak vyrobit nebezpečný Ch-47M2 Kinžal, je vlastně velice jednoduchá. Rusko vlastní vyspělý systém balistických raket krátkého doletu 9K720 Iskander, jejichž výhodou je, že dokáží za letu měnit směr, což značně komplikuje jejich zaměření i likvidaci, a navíc mohou odpalovat návnady na zmatení nepřátelské protivzdušné obrany. MissileThreat dle toho uvádí, že Ch-47M2 Kinžal s největší pravděpodobností vychází z 9K720 Iskander; na rozdíl od něj je však odpalován z letadla, což mu prodlužuje dolet.

MiG-31 s raketou Ch-47M2 Kinžal

I „nesestřelitelná“ ruská raketa Kinžal může jít k zemi; a vlastně to ani není tak těžké, neumí totiž pořádně manévrovat

Ch-47M2 Kinžal byl jako téměř zázračná zbraň poprvé představen v roce 2018, a několik let nikdo nevěděl, nakolik je schopná. Zprávy o jeho nezastavitelnosti však vzaly za své, když ho sestřelil americký systém MIM-104 Patriot s údajně 100% úspěšností, uvádí MilitaryToday. To nasvědčuje tomu, že američtí vývojáři neusnuli na vavřínech a zbraň náležitě připravovali, aby se zvládla vypořádat i s hrozbami v podobě 9K720 Iskander a Ch-47M2 Kinžal. MIM-104 Patriot k tomu má 5 typů střel včetně PAC-3MSE, jak jsme v ArmádnímZpravodaji psali.

Ch-47M2 Kinžal doletí až 2 000 km

Že došlo k sestřelení Ch-47M2 Kinžal ještě neznamená, že by nebyly obavy z této zbraně na místě – už jenom proto, že systémy toho schopné zase tolik zemí k dispozici nemá. Střela je přitom odpalována buď z upraveného bojového letounu Mikoyan MiG-31 Foxhound, případně ze strategického bombardéru Tupolev Tu-22 Backfire.

Zbytky sestřelených raket Ch-47M2 Kinžal v Kyjevě iZdroj fotografie: Radnice Kyjeva / Creative Commons / CC BY
Zbytky sestřelených raket Ch-47M2 Kinžal v Kyjevě

Lze ji tedy odpalovat z různých míst, a budou-li letouny navíc doprovázet tankovací, tak teoreticky odkudkoliv na světě – jde ale o Rusko, takže je nemyslitelné, že by zejména státy NATO vpustily jeho letouny do svého vzdušeného prostoru. Dolet Ch-47M2 Kinžal je 1 500 až 2 000 km a unese bojovou hlavici o hmotnosti 480 kg. Jeho přesnost je potom odhadována na 10 až 20 metrů, což z něj dělá při velikosti hlavice hodně ničivou zbraň.

Klasická protivzdušná obrana navíc opravdu nedokáže raketu Ch-47M2 Kinžal zastavit, a třeba ČR je proti němu zcela bezmocná. Ve světě pak existuje kromě MIM-104 Patriot jen několik systémů schopných raketu v letu zničit, ale velmi těžko lze odhadovat jejich úspěšnost. Sam Rusko by to možná dokázalo pomocí S-400 / S-500, Francie s Itálií zase systémem SAMP/T. Účinný by ale mohl být i izraelský David’s Sling, případně čínský HQ-9 nebo HQ-22.

Zásah raketou Ch-47M2 Kinžal

Který systém má podle vás proti CH-47M2 Kinžal šanci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články