„Sestřelit Ch-47M2 Kinžal není možné“ – veliký omyl lidí, kteří tomu asi jenom nechtějí věřit. Nejenom MIM-104 Patriot to dokáže

Ruský režim ji prezentoval jako nesestřelitelnou a mnozí tomu také věří. Jejich přesvědčení se však často zakládá na ne zrovna přesných domněnkách.

MiG-31 s raketou Ch-47M2 Kinžal i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Je hypersonická balistická střela Ch-47M2 Kinžal, o níž Rusko tvrdilo, že ji nelze sestřelit, opravdu tak nepolapitelná? Některá hlášení při použití systému MIM-104 Patriot říkají, že se to v řadě případů podařilo, a objevily se i fotografie údajně sestřelených raket. Odpůrci těchto informací naopak tvrzení označují za lživá a mají řadu argumentů, proč to možné není. Většina z nich je ovšem založena na mylných představách, čehož jsem byl nejednou svědkem. Neznamená to ale, že je likvidace Ch-47M2 Kinžal jednoduchá. Opak je pravdou.

Ch-47M2 Kinžal letí po balistické dráze

Zmíněná hypersonická balistická raketa je odvozená od pozemní balistické rakety 9K720 Iskander-M, uvádí MissileThreat, ale je odpalována z letadel – nejčastěji z Mikoyan MiG-31K Foxhound. Její dosah je přes 2 000 kilometrů a chová se jako balistická raketa, takže vystoupá hodně vysoko (standardně desítky kilometrů), a následně padá po balistické křivce dolů, i když může v omezené míře svou trajektorii měnit. Dosahovat přitom může hypersonické rychlosti přes Mach 5, ale to při útoku umí i mnohé další balistické zbraně.

Argumentem odpůrců, proč nelze Ch-47M2 Kinžal sestřelit, je, že protistřely MIM-104 Patriot nejsou dostatečně rychlé, aby raketu dohnaly. Třeba Wikipedia u střely PAC2 uvádí rychlost Mach 3,5, kdežto u protiraketové PAC-3 je neznámá, ale může být podobná nebo o něco vyšší. Vyšší rychlost však protistřela nepotřebuje, neboť Ch-47M2 Kinžal nestíhá, ale letí mu naproti, když se blíží k zemi. Mnohem více tedy záleží na jejím naváděcím systému. U PAC-3 je tak dobrý, že ji navede přímo na cíl, takže ho zničí svým nárazem, uvádí ArmyRecognition.

Na fotografiích je hlavice, ne Ch-47M2 Kinžal

Druhým často užívaným argumentem je, že ukázané trosky Ch-47M2 Kinžal se mu vůbec nepodobají, ale spíše připomínají leteckou pumu, třeba BETAB 500, uvádí Forces. Jenomže prezentované fotografie neukazují celou raketu, ale pouze její bojovou hlavici, která váží asi 480 kilogramů, uvádí KyivPost. Tato hlavice je uvnitř rakety a pumě se samozřejmě podobá, stejně jako ona je zkonstruovaná tak, aby při dopadu z výšky způsobila co největší škodu. Samozřejmě to ale neznamená, že byla ukázaná hlavice vždy 100% autentická.

MiG-31 s raketou Ch-47M2 Kinžal

I „nesestřelitelná“ ruská raketa Kinžal může jít k zemi; a vlastně to ani není tak těžké, neumí totiž pořádně manévrovat

Je tedy Ch-47M2 Kinžal nebezpečný? Jednoznačně ano, ale nikoliv tak, jak se snažilo Rusko v minulosti tvrdit. Je velmi rychlý, i když možná ne deklarovaných Mach 9 až 10, má veliký dosah a je i hodně přesný. A ačkoliv ho lze zachytit, je to extrémně obtížné a dokáže to jenom několik systémů na světě, třeba SAMP/T, David’s Sling a HQ-22. Ty jsou ovšem dost drahé a nedostatkové, takže nejsou všude. Balistické rakety přitom ničí na vzdálenost max. desítek km, takže pokud jich je v nějaké ohrožené oblasti málo, ne každý Ch-47M2 Kinžal mohou zachytit.

MIM-104 Patriot, jak ničí rakety Ch-47M2 Kinžal

Věříte verzi o sestřelení Ch-47M2 Kinžal, nebo jste v druhém táboře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články