Video: „Neprojdeš dál“ – ani v Charkovské oblasti se ruským útočníkům nedaří a na bojovém poli po nich zůstávají desítky vraků

NÁZOR: Taktika útočení v obrněných kolonách se ve válce na Ukrajině nevyplácí. A přesto se jí ruská armáda drží, pročež také „odevzdala“ v Charkovské oblasti spoustu techniky.

Zničené ruské MTLB i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Už na podzim 2022 přišlo Rusko při nečekaném útoku ukrajinské armády o rozsáhlá okupovaná území v Charkovské oblasti, kde se opět snaží v posledních týdnech útočit, a to pravděpodobně s cílem získat kontrolu nad městem Kupjansk. Ale ani přes masivní nasazení techniky a několik drobných postupů se to ruským vojákům nedaří. Naopak mají dle všeho velice těžké ztráty a obranné linie ukrajinské armády pevně drží.

Útočníci se museli dostat přes miny

Od října tohoto roku zaznamenala ukrajinská armáda hned několik pokusů o proražení obrany v Charkovské oblasti. Jedním z nich byla i akce nedaleko vesnice Peršotravneve, kterou ukazuje i video pod tímto článkem. Portál MilIn uvedl, že ruská armáda nasadila do útoku obrněnou techniku s minovou vlečnou sítí na tanku, s jejíž pomocí se vojáci pokoušeli překonat tamní minové pole. Obránci však o všem věděli a útočníky jak se patří přivítali.

Ruský tank při útoku v Charkovské oblasti iZdroj fotografie: 14. brigáda ukrajinské armády
Ruský tank při útoku v Charkovské oblasti

Kolona ruské obrněné techniky se v správný čas dostala pod palbu – na záběrech je vidět např. jak jeden z obrněnců dostává přímý zásah (nejspíše protitankovou raketou) a chvíli na to exploduje. Kolona se pak musela zastavit, což pro ni bylo smrtící. Ukrajinci totiž mohli zapojit i sebevražedné drony; video ukazuje i dron mířící na ruský tank – ten po nárazu okamžitě explodovat a nejspíše v něm nikdo nepřežil. Ukrajinci tvrdí, že jenom tam Rusko přišlo o bojové vozidlo pěchoty a tank T-80 BVM, během celého období jdou pak ztráty do desítek.

Rusové útočí i přes velké ztráty

Ohledně situace pak portál Defence-UA citoval Oleksandra Syrského, velitele pozemních sil ukrajinské armády, podle něhož utrpěly ruská 6. kombinovaná armáda a 1. tanková armáda vysoké ztráty, ale i přesto se pokouší o další útoky. Jejich cílem je především získání vyvýšených pozic, což by ruské armádě umožnilo kontrolovat oblast a vytvořit si příznivé podmínky pro obsazení města Kupjansk. Obrana ale podle ukrajinských zdrojů drží, i když v některých okamžicích bývá situace velmi složitá.

Zničený ruský tank u Vuhledaru

Ruskou ofenzivu u Vuhledaru odrazili ukrajinští vojáci s přehledem, útočník se opět dopustil stejné chyby jako v minulosti

Rusko má podle ukrajinské strany velmi vysoké ztráty, jenom za týden mělo v oblasti ztratit 583 vojáků, z čehož jich je 220 mrtvých a 358 zraněných – dalších 5 ruských vojáků se podařilo ukrajinské armádě zajmout. Během stejného období potom Rusové ztratili i 46 vozidel včetně 15 tanků a 25 bojových obrněných vozidel. Na vině je byla hlavně riskantní a na Ukrajině nepříliš efektivní taktika nasazování obrněných kolon, jichž se Rusové drží od dob SSSR. Třeba když tak přišli o desítky obrněnců shromážděných u říčního mostu, o čemž jsme dříve psali.

Ruský útok v Charkovské oblasti

Jaké cíle má Rusko v Charkovské oblasti, a proč stále pokouší osud a drží se nefunkční taktiky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články