Video: ani v Charkovské oblasti se ruským útočníkům nedaří a na bojovém poli po nich zůstávají desítky vraků

Taktika útočení v obrněných kolonách se ve válce na Ukrajině nevyplácí. A přesto se jí ruská armáda drží, pročež také „odevzdala“ v Charkovské oblasti spoustu techniky.

Zničené ruské MTLB i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Už na podzim 2022 přišlo Rusko při nečekaném útoku ukrajinské armády o rozsáhlá okupovaná území v Charkovské oblasti, kde se opět snaží v posledních týdnech útočit, a to pravděpodobně s cílem získat kontrolu nad městem Kupjansk. Ale ani přes masivní nasazení techniky a několik drobných postupů se to ruským vojákům nedaří. Naopak mají dle všeho velice těžké ztráty a obranné linie ukrajinské armády pevně drží. Záběry, které jsou vidět níže, zveřejnili ukrajinští vojáci ze 14. mechanizované brigády na Facebooku.

Útočníci se museli dostat přes miny

Od října tohoto roku zaznamenala ukrajinská armáda hned několik pokusů o proražení obrany v Charkovské oblasti. Jedním z nich byla i akce nedaleko vesnice Peršotravneve, kterou ukazuje i video pod tímto článkem. Portál MilIn uvedl, že ruská armáda nasadila do útoku obrněnou techniku s minovou vlečnou sítí na tanku, s jejíž pomocí se vojáci pokoušeli překonat tamní minové pole. Obránci však o všem věděli a útočníky jak se patří přivítali.

Ruský tank při útoku v Charkovské oblasti iZdroj fotografie: 14. brigáda ukrajinské armády
Ruský tank při útoku v Charkovské oblasti

Kolona ruské obrněné techniky se v správný čas dostala pod palbu – na záběrech je vidět např. jak jeden z obrněnců dostává přímý zásah (nejspíše protitankovou raketou) a chvíli na to exploduje. Kolona se pak musela zastavit, což pro ni bylo smrtící. Ukrajinci totiž mohli zapojit i sebevražedné drony; video ukazuje i dron mířící na ruský tank – ten po nárazu okamžitě explodovat a nejspíše v něm nikdo nepřežil. Ukrajinci tvrdí, že jenom tam Rusko přišlo o bojové vozidlo pěchoty a tank T-80 BVM, během celého období jdou pak ztráty do desítek.

Rusové útočí i přes velké ztráty

Ohledně situace pak portál Defence-UA citoval Oleksandra Syrského, velitele pozemních sil ukrajinské armády, podle něhož utrpěly ruská 6. kombinovaná armáda a 1. tanková armáda vysoké ztráty, ale i přesto se pokouší o další útoky. Jejich cílem je především získání vyvýšených pozic, což by ruské armádě umožnilo kontrolovat oblast a vytvořit si příznivé podmínky pro obsazení města Kupjansk. Obrana ale podle ukrajinských zdrojů drží, i když v některých okamžicích bývá situace velmi složitá.

Zničený ruský tank u Vuhledaru

Ruskou ofenzivu u Vuhledaru odrazili ukrajinští vojáci s přehledem, útočník se opět dopustil stejné chyby jako v minulosti

Rusko má podle ukrajinské strany velmi vysoké ztráty, jenom za týden mělo v oblasti ztratit 583 vojáků, z čehož jich je 220 mrtvých a 358 zraněných – dalších 5 ruských vojáků se podařilo ukrajinské armádě zajmout. Během stejného období potom Rusové ztratili i 46 vozidel včetně 15 tanků a 25 bojových obrněných vozidel. Na vině je byla hlavně riskantní a na Ukrajině nepříliš efektivní taktika nasazování obrněných kolon, jichž se Rusové drží od dob SSSR. Třeba když tak přišli o desítky obrněnců shromážděných u říčního mostu, o čemž jsme dříve psali.

Ruský útok v Charkovské oblasti

Jaké cíle má Rusko v Charkovské oblasti, a proč stále pokouší osud a drží se nefunkční taktiky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články