Video: i když ukrajinské drony zdecimují 4 ruská BVP, nemusí přeživší vojáky „dorazit“, ale pouze je zajmout

Bojová vozidla pěchoty jsou obvykle sebevražedným dronům vystavena na milost. Jejich osádky tak často čeká smrt, ale v lepším případě dojde k jejich zajetí.

BMP-1 vystavené v muzeu i Zdroj fotografie: Uživatel Zala / Public Domain / CC BY-SA
                   

Ukrajinská armáda má již vypracovanou velice dobrou taktiku, jak se vypořádávat s útoky obrněných vozidel za pomoci sebevražedných dronů. A zvláště pak v oblastech, kde její protivník nemá dostatečné prostředky elektronického boje, aby mohl navádění dronů rušit, je efektivita přímo skvělá. Skupinu bojových vozidel pěchoty nebo podobných obrněnců dokáže spolupráce průzkumných a sebevražedných dronů doslova rozbít napadrť.

Čtveřice ruských BVP skončila zničená

Jak si operátoři ukrajinských dronů poradí s útokem bojových vozidel pěchoty, můžete vidět na videu pod článkem. Zachycuje sérii útoků různých obrněných vozidel, k čemuž MilIn uvádí, že byla drony zlikvidována 4 bojová vozidla pěchoty. Není přesně jasné, o jaká BVP se jednalo, neboť na sobě měla klece právě proti dronům, čímž maskovala i své charakteristické znaky, ale na videu je v jednom případě bezpečně rozpoznatelné zničené BMP-1.

BMP-1 se rozšířilo do mnoha zemí iZdroj fotografie: Uživatel joepyrek / Public Domain / CC BY-SA
BMP-1 se rozšířilo do mnoha zemí

Ačkoliv mohou protidronové klece a různé mříže některým útokům dronů zabránit, jasně se ukazuje, že rozhodně nejsou tak významnou spásou. Drony dokázaly i takto chráněná vozidla zasahovat jak v momentě, kdy stála a pokoušela se maskovat mezi porostem, tak když jela po cestě. A jelikož jsou určena k převozu výsadku, podařilo se ze zničených vozidel několika přeživším vojákům uprchnout, ale některé se podařilo zajmout, ukazuje video.

BMP-1 je sice zastaralé, ale stále funkční

Zmíněné BMP-1 je již konstrukčně velmi staré, ArmyRecognition uvádí, že bylo do výzbroje sovětské armády zavedeno v roce 1966, a stalo se velmi oblíbené, neboť se rozšířilo do mnoha armád světa a užívané je dodnes. Někde ho i modernizují, nicméně je i tak považováno za zastaralé. Jeho největší slabinou je slabá ochrana vojáků, která odolá pouze palbě z ručních zbraní. Je ale velmi mobilní, neb dokáže dosáhnout rychlost až 65 km/h, a může i plavat.

Ukrajinský tank T-64BV

1 proti 4: tankový souboj ve stepích ruští vojáci prohráli, záběry ukazují, jak ukrajinský tank z 60. let dva T-90 zničil a zbylé zahnal

WeaponSystems uvádí, že je uvnitř prostor pro 3 členy obsluhy a výsadek 8 plně vyzbrojených vojáků. Ti dokonce mohou z vnitřku vozidla střílet – hlavní zbraní BMP-1 je kanon ráže 73 milimetrů, ale jde již o překonanou zbraň, ačkoliv například k podpoře pěchoty se stále hodí. Kromě toho vozidlo disponuje koaxiálním kulometem ráže 7,62 milimetrů a může odpalovat protitankové řízené střely, což z něj dělá velmi univerzální zbraň.

Zničení 4 ruských BVP pomocí dronů

Jak by měli být vojáci chráněni před útoky dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články