Kdyby dodávala zbraně na Ukrajinu i Jižní Korea, mohlo by to znamenat zásadní posun, jelikož má dostatečné zbrojní kapacity

Jižní Korea si vybudovala velice silný zbrojní průmysl, který dnes patří k nejvýkonnějším na světě. Produkovat přitom dokáže víceméně vše a ve vysokých počtech.

Houfnice K9 Thunder, Jižní Korea i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Korejské republiky
                   

I když v roce 1953 konečně zavládlo na Korejském poloostrově příměří, neznamenalo to konec hrozby ze strany Severní Koreji; ostatně obava z opětovné války trvá dlouhodobě. Jižní Korea dlouho spoléhala ve zbrojních technologiích na USA, ale v posledních desetiletích vyrábí stále více vlastních zbraní, které i masivně vyváží, ale třeba na Ukrajinu nikoliv. Kdyby však svůj postoj přehodnotila, byla by to pro ni i západní země významná posila.

Jižní Korea se rozhodla na USA nespoléhat

Když na konci 80. let 20. století končila studená válka, přestal Západ tak investovat do zbrojení, což vedlo k útlumu jeho zbrojního průmyslu. To Jižní Korea však byla v jiné situaci, neboť jí neustále hrozil konflikt se Severní Koreou, takže se rozhodla svůj zbrojní průmysl přebudovat a více se spoléhat na domácí výrobu než na Ameriku, uvádí Wikipedia. Nakonec se tak z Jižní Koreji stala zbrojní velmoc a má ambici být jedním z největších exportérů zbraní světa.

Jihokorejský transportér K-808 White Tiger iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Jižní Koreje / Creative Commons / KOGL
Jihokorejský transportér K-808 White Tiger

Export zbraní z Jižní Koreji masivně roste, v letech 2018 až 2022 vzrostl o 74 %, uvádí Iiss. Hlavními odběrateli jsou Filipíny, Thajsko či Indie, ale export směřuje i do jiných zemí, v Evropě hlavně do Polska. Jihokorejský zbrojní průmysl je dnes v situaci, kdy dokáže vyrábět téměř vše od ručních zbraní přes dělostřelectvo, raketomety, systémy PVO nebo bojové letouny až po námořní plavidla. A vyrábět dokáže rychle, rychleji než zbrojovky Západu.

Jihokorejská munice plní americké sklady

Ačkoliv Jižní Korea přímo Ukrajině neprodává a zbraně jí neposílá, přesto jí svým způsobem pomáhá. BreakingDefense uvádí, že v roce 2023 prodala Američanům půl milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů, což byla náhrada za granáty, které americká armáda ze svých skladů poslala Ukrajině. Stejně tak například dodávky jihokorejských samohybných houfnic K9 Thunder umožňují Polsku předat Ukrajině domácí samohybné houfnice AHS Krab.

Jihokorejská houfnice K9 Thunder

Co si Polsko objednalo od Jihokorejců před pár měsíci, už představilo na cvičišti. Nákup skoro 2 000 kusů techniky za 340 miliard měl smysl

Dodávky na Ukrajinu by však mohly být ještě významnější, už jenom transport munice do Ameriky naznačuje, kolik Jihokorejci dokáží vyprodukovat granátů. A pak třeba houfnice K9 Thunder, které patří ke špičce, by měli být schopni vyrábět rychlostí 240 kusů za rok. Ukrajině by se ale hodily i jiné zbraně, např. tanky K2 Black Panther nebo více než 30 sovětských T-80U z výzbroje Jižní Koreje. Ukrajinci by zajisté nepohrdli ani moderními raketomety K239 Chunmoo, obrněnými transportéry K808 White Tiger či obrněnými vozidlmy K151 Raycolt.

Palba raketometu K239 Chunmoo

Jak by asi dokázala Jižní Korea pomoci Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články