Video: dokument „Legie světla“ ukazuje, jak vojáci z 55 zemí světa pomáhají bojovat ukrajinské armádě

Napadení nevinné země agresorem dokáže přimět lidi z celého světa, aby jí pomohli, jak jenom mohou. A to nejenom materiálně, mnozí se vydají přímo do boje.

Bojovníci ruské legie i Zdroj fotografie: Freedom of Russia Legion / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Napadení Ukrajiny sousedním Ruskem v únoru 2022 vyvolalo ve světě velikou solidaritou. Nejenom různé vlády, ale i obyčejní lidé proto začali výrazně slabší zemi pomáhat, a našli se i jedinci odhodlaní bránit svobodu napadené země se zbraní v ruce. Cizinci bojující za Ukrajinu jsou soustředěni v takzvané Mezinárodní legii, což je regulérní součást ozbrojených sil Ukrajiny. Její příběh mapuje i film nazvaný Legie světla, který můžete vidět níže.

Jedná se o směs příběhů i záběrů z boje

Snímek Legie světla je vlastně unikátním dokumentem, neboť přináší příběhy různých bojovníků z tohoto vojenského útvaru. Obsahuje nejenom výpovědi vojáků z různých zemí, a to včetně jejich důvodů, proč se vlastně rozhodli riskovat životy za svobodu napadené země. Je v něm rovněž mnoho archivních záběrů přímo z bojových akcí legie, a jelikož jsou mnozí z jejích členů bývalými vojáky, je bojová hodnota legie velmi vysoká.

V současnosti bojují v mezinárodní legii občané 55 států, uvádí MilIn, a samotný útvar byl zřízen prezidentským dekretem krátce po napadení Ukrajiny, uvádí legie na svých internetových stránkách. Jeho jednotky působí v několika brigádách ukrajinských ozbrojených sil a jeho členem se může stát vlastně kdokoliv – stačí k tomu vyplnit příslušný on-line formulář. Ukrajinci ale vyžadují čistý trestní rejstřík a dobré zdraví, a výhodou je předchozí vojenská zkušenost. Občan ČR pak navíc potřebuje k legální službě souhlas českého prezidenta.

Velikým vzorem jsou interbrigadisté

Účast zahraničních bojovníků v některých konfliktech nebo v ozbrojených silách různých zemí není ničím výjimečným. Různé žoldnéřské jednotky cizinců existovaly již před tisíciletími a často vybojovaly různé konflikty právě ony. Nejznámějšími zahraničními bojovníky jsou ale interbrigadisté z dob španělské občanské války. Wikipedia uvádí, že u nich v letech 1936 až 1938 bojovalo 35 až 59 tisíc dobrovolníků z celého světa, ale údaje se velice různí.

Zahraniční legie pro válku na Ukrajině

Na Ukrajině umírají i Američané s nejlepším výcvikem: dohromady přitom čítá legie zahraničních „žoldnéřů“ přes 60 000 vojáků

I některé moderní armády pak mají v současnosti jednotky složené z cizinců – nejznámější je zřejmě Francouzská cizinecká legie. Její historie sahá až do roku 1831 a existuje dodnes. V minulosti byla používána hlavně pro prosazování vojenských zájmů Francie v koloniích, ale po jejich ztrátě se transformovala a Francie ji nasazuje hlavně do různých zahraničních misí. Wikipedia uvádí, že by její cizinecká legie měla v současnosti čítat kolem 9 000 aktivních vojáků, a to v jednotkách pěchoty, kavalérie, ženistů a výsadkářů.

Co podle vás přiměje cizince ke službě v cizích ozbrojených silách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články