Video: když se dvojice ruských BM-21 Grad nehýbe, stačí na její zničení jenom několik vteřin

Jakmile dron objeví nehybné, leč zamaskované raketomety BM-21 Grad, zbývá jim doslova jenom několik – nejvýše desítek – vteřin. Vzápětí totiž mohou čelit přesné palbě.

Střelba ruského raketometu BM-21 Grad i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Boj proti salvovým raketometům je během války velmi potřebný, protože se bezesporu jedná o jedny z nejúčinnějších zbraní na bojišti. Dokáží totiž během několika sekund vypustit salvu raket, jejíž plošný účinek v cíli je devastující. Na druhou stranu musí raketomety během své bojové činnosti zastavit, a protože jsou většinou umístěné na podvozku nákladního automobilu, není složité je zničit – třeba nějakou přesnou municí z jiného raketometu.

Stojící BM-21 Grad je snadným cílem

Klasický boj raketometu proti raketometu zobrazuje video ze sítě X, které můžete vidět pod tímto článkem. Ukazuje, jak dvojici ruských raketometů BM-21 Grad objevil průzkumný dron, upřesňuje MilIn, přičemž byla umístěna v mírně zalesněném terénu – nejspíše se jednalo o snahu ji alespoň trochu zamaskovat, ale zároveň jí nechat potřebné místo, aby mohla vést palbu. Odhalení takové pozice je ovšem pro dron na nebi velice jednoduché.

iZdroj fotografie: Cpl Jamie Peters RLC / MOD / OGL v1.0
Raketomet M270, který nejspíše zničil dvojici BM-21 Grad

K útoku na raketomety BM-21 Grad potom stačilo nahlásit souřadnice GPS, jelikož se nehýbaly. Vzápětí na ně přiletěly v rozmezí pravděpodobně jenom několika sekund dva přesné údery, a to z raketometu M270 nebo M142 HIMARS. Obě rakety trefily velice přesně, načež z cílů zbyly jenom trosky. V jednom byly nejspíše stále nabité rakety, protože začaly létat všude okolo.

Sovětský BM-21 Grad je velmi rozšířený

BM-21 Grad je nejrozšířenějším raketometem na světě, přičemž pochází ještě z dob SSSR – do výzbroje byl zaveden na začátku 60. let 20. století, uvádí ArmyRecognition, a umístěn bývá na různých typech podvozků. Do mnoha zemí byl pak vyvezen a všude po světě vznikly jeho různé licenční kopie. Využívá rakety ráže 122 mm a v odpalovači jich má až 40; ty standardní mají dosah kolem 20 km, ale některé moderní varianty zvládají dokonce 35 až 40 km.

Raketomet BM-21MT Striga

Česko poskytlo Ukrajině i raketomet BM-21MT Striga, což je „vytuněný“ BM-21 Grad na podvozku Tatra. Jde o vskutku nesnadný cíl

M270 a M142 jsou pak americké raketomety, z nichž první je pásový, a druhý na podvozku nákladního automobilu. Využívají přitom různé druhy munice, ale proti Gradům pravděpodobně nasadily střely M31, což jsou rakety ráže 227 milimetrů. Ty jsou naváděny prostřednictvím GPS a jejich přesnost je kolem 1 metru, zatímco dosah nejspíše až 92 kilometrů, uvádí Wikipedia. Mají 91 kilogramů těžkou bojovou hlavici obsahující 23 kilogramů trhaviny.

Zničení dvou raketometů BM-21 Grad

Jak lze poblíž fronty nejlépe maskovat raketomet jako BM-21 Grad?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články