Video: Ukrajinci eliminovali hned dva systémy Buk-M3. Neschovaly se před klouzavou pumou

K ochraně oblohy nad frontovou linií i kilometry za ní využívá ruská armáda i modernizovaný systém ze sovětské éry. A nutno přiznat, že je hodně schopný.

Buk-M3, nejlepší verze systému i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské ozbrojené síly mají celou řadu systémů protivzdušné obrany, ale pokud chtějí chránit jednotky v blízkosti bojové linie z delší vzdálenosti, nejčastěji k tomu používají 9K37 Buk, který k tomu byl již v dobách Sovětského svazu vyvinutý. Těchto systémů přitom existuje několik verzí, a nejhodnotnější a nejmodernější z nich je ta označovaná jako M3, resp. Buk-M3. A pokud se ji podaří protivníkovi v boji zničit, je to velmi významný úspěch. Stejně jako k tomu došlo v polovině září 2023 ve Svitlodarsku ležícího severovýchodně od Doněcku, uvedl MilIn.

Buk-M3 zvládá dokonce balistické rakety

Systém Buk byl vyvinutý v Sovětském svazu na konci 70. let 20. století a do výzbroje se dostal v roce 1980. I po rozpadu SSSR však Rusko pokračovalo v jeho zdokonalování, a úplně poslední verzí se stal Buk-M3, který byl zařazen do výzbroje v roce 2016, a pochopitelně má výrazně lepší schopnosti – má delší dosah, lepší detekci a nové střely. Sestřelovat umí cíle jako letadla, vrtulníky a řízené střely, a má být schopen ničit i balistické rakety krátkého dosahu, a v případě nouze dokonce i pozemní cíle a plavidla, uvádí MilitaryToday.

Pumy se sadou JDAM iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Pumy se sadou JDAM

Zničení tohoto systému je proto v otevřené válce vždy veliký úspěch, a třeba video pod tímto článkem ukazuje likvidaci hned dvou jeho částí – dle všeho odpalovacích vozidel 9A317M. MilIn upozornil, že na jednom z nich byla jen jediná střela, nejspíše poslední nevystřelená z běžných 12. Jestli to ale bylo vozidlo TELAR s radarem, bývá střel polovina. Zbraní použitou ke zničení systémů byly klouzavé pumy JDAM-ER, a na záběrech lze vidět, jak přesně je zasáhly, načež vozidla explodovala. Souřadnice jim přitom dodal dron Shark.

Klouzavá puma je díky GPS velmi přesná

Puma JDAM-ER, která vozidla ve videu zničila, je vlastně běžná gravitační puma Mark 82 těžká 227 kilogramů, ale je na ní připevněna speciální sada s křídly a naváděním, čímž se mění v klouzavou a naváděnou prostřednictvím GPS. Cíle tak může zasahovat do vzdálenosti až 72 kilometrů, uvádí Airforce-Technology, a letadlům to umožňuje shazovat je ze vzdálenosti mimo dosah protivzdušné obrany. Ale pro příklad, Buk-M3 má dosah 70 km, takže teoreticky nemá šanci letoun s pumou zasáhnout, pokud ji pilot svrhne na hranici dosahu.

Vozidlo TELAR systému Buk-M1

Video: M142 HIMARS ze hry, na vzdálenost 50 km zničila ruský 9K37 Buk protiradarová střela, i když byl radar vypnutý

Jak už jsem psal, zničení dvou odpalovacích zařízení Buk-M3 je cenná kořist, neboť jde o jeden z nejvyspělejších ruských systémů. Díky pásovému podvozku je velice mobilní a může se pohybovat i v náročném terénu, a proto často doprovází bojové jednotky. Na druhou stranu je v takovém momentě zranitelný, protože ho lze objevit třeba pomocí dronu. A pokud se nepohybuje, lze proti němu použít i střelu z M142 HIMARS či naváděný dělostřelecký projektil, případně sebevražedný dron schopný zasáhnout vozidlo i v pohybu.

Zničení 2 systémů Buk-M3 a vojenského objektu

Za jak cenný považujete systém Buk-M3?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články