Video: M142 HIMARS ze hry, na vzdálenost 50 km zničila ruský 9K37 Buk protiradarová střela, i když byl radar vypnutý

Systémy protivzdušné obrany mohou mařit akce dronů nebo sestřelovat řízené střely a letouny. Někdy se je přitom podaří zničit i desítky kilometrů daleko.

Vozidlo TELAR systému Buk-M1 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Válka na Ukrajině je specifická tím, že se nikomu nepodařilo vybojovat vzdušnou nadvládu. Důvodem přitom není síla letectev, ale protivzdušné obrany, kterou nedokázala překonat ani jedna ze stran, i když Rusko se o to párkrát minimálně pokusilo. Systémy protivzdušné obrany už ale dnes střeží jak úsek fronty, tak vnitrozemí, protože i tam k útokům dochází, a to sebevražednými drony nebo řízenými střelami. Ukrajina i Rusko se proto snaží nepřátelské systémy hlídající nebe zničit, a nezastaví je, ani když leží desítky km daleko.

Systém 9K37 Buk je pořád velice schopný

Obě strany války na Ukrajině využívají hojně původně sovětské systémy 9K37 Buk, i když Rusko jich má mnohem více, a co víc, mnohé z nich i modernizované – tou nejlepší verzí je přitom Buk-M3. Jde o zbraň středního dosahu, přičemž střely doletí různě daleko v závislosti na modernizaci – ta nejlepší má dosah až 70 kilometrů do dálky a 35 km do výšky, uvádí MilitaryToday. Systém Buk pak bývá nejčastěji umístěn blíže bojové oblasti, ale ne přímo na frontě, díky čemuž dokáže chránit nejenom prostor bojů, ale i hlubší zázemí.

Vozidlo TEL systému 9K37 Buk

Vysvětlitelný paradox: dronům bez obtíží podlehnou i protiletadlové systémy 9K37 Buk ruské armády, které je běžně mají ničit

I přes své stáří přitom patří k velmi nebezpečným a schopným zbraním, a je pochopitelné, že je zničení každého vždy významným úspěchem. Jak to může vypadat ukazuje i video pod článkem, a dle portálu MilIn byl systém Buk umístěn až v daleké obci Kalynivka v Chersonské oblasti, tedy plných 50 km od fronty. I přesto se k němu podařilo proniknout ukrajinskému průzkumnému dronu a na jeho pozici navést střelu, jejíž úder také natočil. O podobném případu dříve informoval i portál Defence-Blog, není tedy ojedinělý.

Ne HIMARS, ale protiradarová střela

Ze zmíněného videa není jasné, co přesně ruský systém Buk zasáhlo, ale vzhledem ke vzdálenosti se mohlo jednat o střelu AGM-88 HARM, což je střela protiradarová, a odpalovat ji mohou ukrajinské letouny, které jsou k tomu upravené. Navádí ji přitom signál nepřátelského radaru, a vozidlo TELAR systému Buk radar má. Střela si navíc umí pozici cíle zapamatovat a zaútočit na místo i tehdy, kdy dojde k pohotovému k vypnutí radaru.

iZdroj fotografie: Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
Buk-M3 na výstavě v roce 2018

Na druhou stranu, pokud provede lokalizaci nepřátelského systému dron, obvykle jeho operátor předá souřadnice dělostřelectvu, které pak takový cíl zničí jedinou ranou – často k tomu slouží raketomet M142 HIMARS, který už eliminoval třeba ruský systém S-400, který se nacházel blíže frontě, než je obvyklé, a ještě úspěšnější byl při ničení S-300V, jemuž odrovnal hned 5 vozidel.

V případě na videu se ale nejspíše o HIMARS nejednalo, i když jsme na ArmádnímZpravodaji už dříve ukazovali, jak vypadá zničení právě systému Buk-M3 tímto raketometem, a nešlo ani o dělostřelecký projektil M982 Excalibur vystřelovaný z houfnic jako CAESAR, AHS Krab, PzH2000, M109 atd. – 50 km je totiž na hranici jeho doletu a dělo by tak muselo být u fronty. Osobně se tedy přikláním k první variantě.

Nicméně ať už dojde ke zničení takového systému jakkoliv, lze to označit za úspěch. Jakmile totiž v oblasti žádná taková zbraň není, může tím vzniknout díra – v tomto případě v ruské obraně – což může umožnit pronikání průzkumných dronů, případně tudy mohou na některé cíle vyletět i větší sebevražedné drony a řízené střely.

Kladivo na ruskou protivzdušnou obranu. Protiradarové střely AGM-88 HARM opakovaně prokázaly svoji účinnost

Jmenovitě se může jednat o britské střely Storm Shadow nebo drony jako Tupolev Tu-141, i když ty josu staré konstrukce, a opomenout nelze ani nový dalekonosný dron Morok. Proti všemu zmíněnému je přitom 9K37 Buk účinný, takže se Ukrajinci přirozeně snaží každý takový systém eliminovat. Střelami i drony totiž útočí na ruské cíle a škody tak působí třeba na důležité vojenské infrastruktuře. Rusko tak vzhledem k rozsáhlému území určitě nechce o systémy přicházet, a až Ukrajina dostane letouny F-16, bude jich potřebovat ještě více.

Zničení ruského systému Buk 50 km za frontou

Jakou zbraní podle vás Ukrajinci zničili systém Buk na videu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články