Rusku ani zdaleka nestačíme, EU nedokáže Ukrajině dodat 1 milion dělostřeleckých granátů, zbrojní průmysl to nestíhá

Západní země nepočítaly s válkou, v níž by mělo dělostřelectvo takové zastoupení. Chybí jim proto výrobní kapacity, což komplikuje i plán na pomoc Ukrajině.

Dělostřelecká munice i Zdroj fotografie: Národní garda Georgie
                   

Dělostřelectvo se ukázalo v probíhající války na Ukrajině nejspíše jako nejdůležitější ze všech. Obě strany jsou schopny denně vypálit tisíce projektilů, Rusko jich v době největšího nasazení střílelo až 60 tisíc / den. Hlavně Ukrajině se ovšem nedostává munice, i když už ze značné části přešla na děla používaná v západních armádách. Zbrojovky totiž po letech útlumu nemají dostatečné kapacity a nejspíše se tak hroutí i plán EU dodat Ukrajině milion granátů do března 2024, uvedl Dmytro Kuleba šéf ukrajinského ministerstva zahraničních věcí.

Ukrajina zatím dostala jen 300 tisíc granátů

Dodávka milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů hrazených Evropskou unií měla Ukrajině spolu s americkými dodávkami pomoci udržet krok s ruskými dělostřelci, a taktéž významně pomoci v osvobozování jejího ztraceného území. Ukrajinci jich však doposud dostali zhruba 30 procent, uvedl portál MilIn. Z evropských zemí, ale také ze samotné Ukrajiny, tak stále častěji zaznívají obavy, že nebude zbytek munice dodán v termínu.

Mluví tak například německý ministr obrany Boris Pistorius, uvádí portál Reuters. Podle něj jsou sice na munici k dispozici peníze, ale chybí dostatečné kapacity. Většina dodaných granátů měla přitom pocházet ze zásob evropských zemí, u výrobců má být objednaných pouze kolem 180 tisíc granátů. Zbrojovky ale dle všeho nemají dostatečné kapacity a jejich navyšování je velice obtížné a pomalé. Navíc jde zhruba 40 procent evropské produkce dělostřelecké munice mimo území unie, a na dodávky Ukrajině se tak nedostává dostatek.

Rusko vyrobí až 2 miliony granátů ročně

Zejména v dalších měsících to může být pro ukrajinskou armádu problém. TheDefensePost totiž uvedl, že by mohl ruský zbrojní průmysl v roce 2024 vyprodukovat až 2 miliony dělostřeleckých granátů, tedy dvojnásobek toho, co není schopna dodat ani celá a mnohem bohatší EU. Rusové navíc uzavřeli dohody o dodávkách munice ze Severní Koreje, což znamená, že by se jim mohlo dařit udržovat vyšší intenzitu dělostřelecké palby než ukrajinské armádě. Ale asi už nebude tak vysoká jako v roce 2022, kdy spotřebovali 10 až 11 milionů granátů.

Ukrajinské dělostřelectvo, obsluha děla

Bulharsko hned na začátku války Ukrajinu zachránilo, dodalo jí až 100 % potřebné munice. A také dnes tvoří až 1/3 dodávek

Ukrajina se ještě může spoléhat na dodávky z USA, ale i tam jsou výrobní kapacity omezené. Stále navíc používá i dělostřeleckou munici ráže 152 a 122 mm do děl sovětského původu, což dokáže zásobovat hlavně Bulharsko, neboť si zachovalo zbrojní průmysl z dob Varšavské smlouvy. A v okamžiku, kdy je válka na Ukrajině v patu, může být dělostřelecká munice jedním z klíčových faktorů. Kdo jí bude mít více, má větší šanci prorazit obranu soupeře.

Výroba dělostřelecké munice

Je navýšení produkce opravdu takový problém?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články