Francie má pro případ útoku jaderné zbraně, jimiž může zasáhnout i celé Rusko; chráněna je proti nim nejspíše jenom Moskva

Ačkoliv má jaderných zbraní nesrovnatelně méně, dokázala by Francie způsobit Rusku významné škody. A tím spíše, že proti nim na mnoha místech není žádná nebo slabá obrana.

Francouzská ponorka s jadernými zbraněmi i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Ohrozit jadernými zbraněmi Francii je pro každého soupeře riskantní, protože země galského kohouta je schopna provést mohutný odvetný úder a zasáhnout cíl téměř kdekoliv na planetě. V současné době přitom nemá vyloženě nepřítele, ale jakožto člena NATO ji pochopitelně může zneklidňovat třeba Rusko. Oproti tomu má sice nesrovnatelně méně jaderných zbraní, ale i tak dokáže zasáhnout nejspíše celé území největší země světa a způsobit značné škody, i kdyby se k její odvetě nepřipojil žádný další z jaderných spojenců v NATO. Jedná se nicméně pouze o mou úvahu „coby kdyby“ a nelze si představit, že by k útoku opravdu došlo.

290 jaderných hlavic a 4. místo

První test jaderné zbraně provedla Francie v roce 1960 a od té doby patřila do „jaderného klubu“, ale má i vodíkovou pumu. Po konci studené války však svůj jaderný arzenál zredukovala; portál Statista uvádí, že tak v současnosti vlastní 290 jaderných hlavic, což ji řadí mezi jadernými mocnostmi na 4. místo. S výše zmíněným Ruskem, které má 5 889 hlavic, se samozřejmě nemůže poměřovat, ale k odstrašení případných soupeřů to zajisté stačí.

Hlavním francouzským prvkem jaderného odstrašení jsou přitom jaderné ponorky třídy Triomphant, celkem jsou 4. Vie-Publique uvádí, že min. 1 z nich má být vždy přítomna na moři, 2 být připraveny k nasazení a poslední prochází vždy údržbou. Každá z těchto ponorek, jejichž úkolem je pohybovat se skrytě, je vybavena 16 balistickými raketami M51 se 4 až 6 MIRV, z nichž má každé sílu 150 kilotun, uvádí MissileThreat. Jejich odhadovaný dolet je 8 tisíc km, ale některé zdroje uvádí až 10 000 km, takže dle polohy ponorky dokáží udeřit na celé Rusko.

Letadla se střelami dopraví i letadlová loď

Na rozdíl od Ruska neudržuje Francie celou jadernou triádu – měla ji, ale již dříve se pozemních balistických raket zbavila. Stále má však k dispozici letouny s řízenými střelami, na nichž jsou jaderné hlavice. K dispozici má celkem dvě letky, které v současnosti používají moderní letouny Dassault Rafale s řízenými střelami ASMP-A. Ty mohou mít dosah až 600 kilometrů a hlavici o síle 300 kilotun, uvádí MissileThreat. Letouny navíc mohou startovat z letadlové lodě Charles de Gaulle s jaderným pohonem, a teoreticky tak mohou působit po celé Zemi.

Francouzská hypersonická střela ASNG4, vývoj

ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem

Proti řízeným střelám z letadel se ovšem země jako Rusko dokáže bránit, sestřelit je dokáže řada systémů protivzdušné obrany v jeho výzbroji – třeba S-400, S-300, S-350 a 9K37 Buk. Na druhou stranu nelze ochránit celé jeho rozsáhlé území a třeba proti balistickým raketám z ponorek je chráněna nejspíše jenom Moskva. Kolem ní mají být i nové systémy S-500, i když je otázkou, zda by tyto rakety zvládly, ale hlavně ji stráží antibalistický systém A-235. Nikde jinde už přitom Rusko takový ani podobný nemá, takže by mohly francouzské střely všude jinde projít.

Test francouzské balistické rakety M51


Nakolik odstrašující je podle vás jaderný arzenál Francie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články