Video: ani když se ruští vojáci snaží systém Buk-M1 po zásahu uhasit, nemusí ho zachránit, pakliže explodují rakety a rozervou ho

Když sebevražedný dron zasáhne systém protivzdušné obrany, většinou ho minimálně poškodí. Jenomže pokud ještě explodují rakety, destrukce je definitivní.

Vozidla systému Buk-M1 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mezi hlavní cíle, po nichž průzkumné drony v oblasti bojů a její blízkosti intenzivně pátrají, patří systémy protivzdušné obrany. Hlídají totiž vojáky a jejich techniku před útoky ze vzduchu, a jejich zničení může nad nepřátelskými liniemi otevřít oblohu například pro větší drony, ale dokonce i letadla. Systémy protivzdušné obrany jssu sice často maskovány, ale ke své činnosti potřebují prostor, takže stejně zůstávají velmi zranitelné.

Ani úkryt u lesa nemusí 9K37 Buk-M1 ochránit

Jeden z dobrých příkladů útoku na systém protivzdušné obrany je zachycený na videu pod článkem. MilIn uvádí, že ukazuje zničení odpalovacího vozidla systému 9K37 Buk-M1, v tomto případě jde o vozidlo pouze s raketami a bez radaru, takže muselo být zapojeno do nějaké baterijní sítě, ale i tak se jedná o cenný úlovek. Obsluha se ho pravděpodobně snažila maskovat tím, že ho zaparkovala na okraji zalesněné plochy, ale nepomohlo to.

Opalovací vozidlo tam objevil průzkumný dron Shark a následný útok provedl nějaký sebevražedný dron s pevným křídlem, což je na záběrech viditelné, ale není jasné, o jaký konkrétní dron šlo. Po jediném zásahu začalo odpalovací vozidlo hořet a ruští vojáci se ho dokonce pokoušeli uhasit – na záběrech je vidět, jak na něj stříkají vodu z nějaké hadice, ovšem marně. Nakonec explodovaly rakety na vozidle, což znamenalo jeho definitivní zničení.

Buk-M1 je již starší, ale stále spolehlivý

Systém Buk-M1 rozhodně není nejnovější, do výzbroje byl uveden na začátku 80. let 20. století, ale přesto dokáže být stále velice užitečný. ArmyRecognition uvádí, že je určen k ničení taktických a strategických letadel, řízených střel, vrtulníků a podobných cílů, přičemž dokáže jeho střela zasahovat cíle do vzdálenosti až 35 kilometrů a výšky 22 kilometrů. Je 5,5 metrů dlouhá a má hmotnost 690 kilogramů, a ve svém nitru nese bojovou hlavici o hmotnosti 70 kilogramů. Do cíle nenaráží, ale exploduje před ním a vytvoří mračno střepin.

Rusko na okupovaném ukrajinském území rozmísťuje nejnovější verzi systému Buk. Okupanti mají stále větší problémy s drony a raketami

Shark, který ho ve videu objevil, je ukrajinský průzkumný dron zařazený do výzbroje v roce 2022, uvádí Wikipedia. Dokáže proniknout do hloubky až 80 km nad území nepřítele a přenáší obrazy zprostředkované opticko-elektronickým sledovacím komplexem s 30násobným optickým zvětšením a termovizí. Je přitom pouze 12,5 kg těžký a pohybuje se cestovní rychlostí 75 km/h, jeho max. rychlost je pak 130 km/h a může letět ve výšce až 3 km.

Odpalovací vozidlo systému Buk-M1 zničené dronem a následně i explozí raket

Jak je podle vás možné schovat systém jako 9K37 Buk-M1?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články