Hizballáh má ve výzbroji dokonce balistické rakety. Kdyby zaútočil na americké vojáky, mohla by vzniknout další válka

Hizballáh je překvapivě silné uskupení, které má mnohem více vojáků než mnohé země NATO. A ve výzbroji mu nechybí ani moderní zbraně.

Teroristický bojovník s kulometem i Zdroj fotografie: Uživatel DVIDSHUB / Creative Commons / CC BY
                   

Spory mezi Palestinou a Izraelem, na jehož straně stojí Spojené státy americké, významně prohloubily nenávist vůči USA na Blízkém východě. Vyhrocená situace by teoreticky mohla vést k tomu, že se někteří nestátní aktéři obrátí i proti americkým příslušníkům a zaútočí na ně. A to buď na základny na Blízkém východě, případně pomocí teroristických útoků přímo na území USA. Největší obavy jsou asi z velmi početného a silně vyzbrojeného Hizballáhu, jak upozornil MilIn s odkazem na americké zpravodajské služby.

Hizballáh má hodně silnou armádu

Hizballáh je militaristická skupina založená již v 80. letech 20. století v Libanonu, kde vznikla po útocích Izraele. Dlouhodobě existuje nebezpečí, že na něj zaútočí, ale jeho cílem mohou být i američtí vojáci. Sílu na to má, ve zbrani může mít až 100 tisíc mužů – často velmi dobře vycvičených, a hlavně díky Íránu i dobře vyzbrojených. Část z nich ovládá jih Libanonu, kde nahrazuje libanonskou vládu, ale významný počet jich je i v Sýrii, kde během občanské války pomáhali tamnímu diktátorovi Bašáru Asadovi v boji s odpůrci režimu.

Uvnitř americké administrativy mohou pochopitelně panovat obavy, že by Hizballáh mohl v budoucnu nějak na vojáky v oblasti nebo Ameriku samotnou zaútočit, uvádí Politico. „Na ráně“ jsou jednotky umístěné na Blízkém východě, hlavně v Sýrii, Jordánsku či Iráku, ale další možností je útok na nějaké diplomaty. Podobně jako když v roce 1983 Islámský džihád, který se později včlenil do Hizballáhu, zaútočil na americkou ambasádu v Bejrútu a zabil 63 lidí, uvádí Britannica. Poslední možností je pak teroristický útok přímo na americké půdě.

Ve výzbroji má dokonce balistické rakety

Možností, jak zaútočit na Američany hlavně v Sýrii, má Hizballáh několik. Asi by se nejednalo o nějaký pěchotní útok, ale například o napadení drony. Výzbroj má hnutí hlavně z Íránu, od něhož může mít několik typů sebevražedných bezpilotních letounů, případně není problém vyrobit nějaké improvizované. Daleko větším nebezpečím jsou ale balistické rakety. Hizballáh má třeba íránské balistické rakety Fateh-110, a Wikipedia uvádí, že mají dolet až 300 kilometrů, přesnost 100 metrů a ničivou 500 kilogramů těžkou hlavici.

Izraelské obranné síly

Hizballáh může využít situace a zaútočit na Izrael – ten by ho ovšem „přejel“, i když je o dost silnější než teroristé Hamásu

Útok přímo na území USA by teoreticky mohla provést i nějaká odštěpenecká skupina, a jeho podoby mohou být všelijaké. Zde by záleželo na tom, zda by přípravě takového útoku dokázaly americké tajné služby zabránit. Pokud by ale Hizballáhu zabil americké vojáky nebo civilisty, dozajista by to nenechali Američané bez tvrdé odpovědi. Údery na Hizballáh by ovšem mohly také zažehnout další vlnu bojů na Blízkém východě, což si téměř nikdo nepřeje. Může to ale být například snaha Íránu o destabilizaci oblasti, problémy dělá dlouhodobě.

Speciální komando Hizballáhu

Jak pravděpodobný je útok Hizballáhu na americké vojáky nebo samotné USA?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články