Hizballáh může využít situace a zaútočit na Izrael – ten by ho ovšem „přejel“, i když je o dost silnější než teroristé Hamásu

NÁZOR: Velkého nepřítele má Izrael také v podobě Hizballáhu hned na severní hranici. Radikální hnutí by se tak mohlo připojit na stranu Hamásu.

Izraelské obranné síly i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly
                   

Během své akce proti teroristům Hamásu v pásmu Gazy se Izrael musí neustále ohlížet přes rameno a nespouštět z očí možné nebezpečí na severní hranici. V jižním Libanonu, ale také na území Sýrie, má totiž dalšího silného nepřítele, tentokrát v podobě radikálního šiítského hnutí Hizballáh. To se ostatně Hamás snaží do konfliktu vtáhnout, a není vyloučeno, že se hnutí může do boje proti Izraeli intenzivně zapojit. Už teď přitom čelí útokům i ze Západního břehu Jordánu. I tak má sice jasnou vojenskou převahu, ale situace by to byla mnohem složitější.

Hizballáh může mít 100 tisíc bojovníků

Hnutí Hizballách pochází z Libanonu (se zemí má Izrael severní hranici) a vzniklo na počátku 80. let 20. století. Jméno si kdysi získalo odporem proti izraelské invazi a v současné době v podstatě ovládá jižní část Libanonu. Mnozí odborníci se přitom shodují, že je mnohem silnější než regulérní libanonská armáda. Jednotky Hizballáhu pak bojují i na straně syrského režimu proti povstalcům a jsou podporovány Íránem. Podle Reuters samotní představitelé hnutí v roce 2021 tvrdili, že mají k dispozici 100 tisíc vojáků, ale může jich být o něco méně.

Írán vyzbrojuje teroristický Hizballáh, nyní dokonce Moskvu. Zbraně Teheránu stále více ovlivňují dění ve světě

Taková síla samozřejmě nemůže na izraelskou armádu stačit, ta je totiž schopna povolat do zbraně kolem půl milionu rezervistů, a po útoku Hamásu už jich údajně kolem 300 tisíc nasadila. Je také mnohem silněji a moderněji vyzbrojena, kdežto Hamás ani Hizballáh nemají vojenské letectvo, ani nějaké silné obrněné jednotky. Jejich ozbrojenci jsou nicméně schopni vést boj v zastavěných oblastech, a také disponují raketami k odstřelování cílů na území Izraele.

Odpal raket Fateh-110 iZdroj fotografie: Hossein Velayati / Creative Commons / CC BY
Odpalování raket Fateh-110

Hizballáh má přístup hlavně k íránským zbraním, které nemusí do země pokoutně pašovat jako třeba Hamás, a navíc je dostává přímo v Sýrii, kde Izraelci tyto dodávky opakovaně bombardovali. Portál MilitantWire uvedl, že sílu svého arzenálu ukázalo hnutí na velkém cvičení v květnu 2023, a jednou z nejsilnějších zbraní byl salvový raketomet ráže 122 milimetrů postavený na základě sovětského BM-21 Grad, případně jeho odvozeniny.

Oproti zbraním v izraelské výzbroji, kde je třeba těžký salvový raketomet M270, je to pochopitelně „slabý odvar“, ale přesto nelze takovou sílu podceňovat, ničit ostatně umí. Vedle toho má mít Hizballáh velké množství raket, a to včetně sovětských Scud s doletem 500 kilometrů, ale i íránských Fateh-110 s doletem 250 kilometrů, a k nim řadu dalších.

Hizballáh má i protiletadlové zbraně

Bojovníci hnutí disponují i protiletadlovými zbraněmi, takže by mohli (i když spíše výjimečně) sestřelit izraelská letadla, a snáze pak vrtulníky. V jejich výzbroji jsou systémy MANPADS 9K310 Igla-1 vybavené íránskými termálními zaměřovači, případně čínské QW-18 Vanguard. Tyto střely by mohly minimálně zajistit, aby se izraelské letectvo drželo ve vyšších výškách, a třeba bitevní vrtulníky by mohly držet na uzdě úplně. Protiletadlová děla jako ZU-23-2 ráže 23 milimetrů pak mohou být nebezpečná proti dronům.

Tank Merkava Mk4

Video: dokonce i odolný izraelský tank Merkava Mk 4 vyřadil zásah obyčejným granátem. Osudnou se mu stala jeho přednost

Hizballáh vedle toho disponuje i tanky, i když nejspíše jen několika desítkami „křápů“ ze Sýrie. Jedná se o staré sovětské T-55 nebo T-72 (pravděpodobně bez modernizace), takže proti izraelským Merkavám nestačí. Větší hrozbu tak představují pro izraelské obrněné jednotky protitankové zbraně – Hizballáh má tradičně vysoký počet RPG-7, ale hlavně pak poměrně moderní systémy jako íránský Toophan, což je kopie amerického BGM-71 TOW, nebo 9M133-1 Kornet-E schopné poradit si i s moderními tanky, jaké má Izrael.

Protitankový íránský systém Toophan iZdroj fotografie: Izraelské obranné síly
Protitankový íránský systém Toophan

Hizballáh disponuje také neznámým počtem dronů, a to nejen upravenými komerčními, které jsou schopné svrhávat granáty nebo provádět sebevražedné útoky. Ví se, že získal různé typy těchto bezpilotních letounů z Íránu, jmenovitě jde například o Mohajer-4 nebo Ababil-3, a není vyloučeno, že jsou některé z nich ozbrojené. Ve výzbroji hnutí je pak možné najít ještě třeba děla M-46 ráže 130 milimetrů, která jsou namontovaná na korbách nákladních automobilů, a lze předpokládat, že má Hizballáh podobných improvizací více.

Letadlová loď USS Gerald R. Ford

Americká loď u Izraele útočit téměř jistě nebude, ale možná osvobodí své občany zajaté Hamásem; ostatním pak ukazuje „stopku“

Ke všemu zmíněnému je ještě nutno dodat, že Američané hned na začátku vpádu Hamásu do Izraele poslali ke břehu Pásma Gazy svou největší letadlovou loď, která se má částečně podílet na blokádě, a zejména pak odstrašit jakékoliv další strany, které by se rozhodly situace využít ve svůj prospěch. Je tedy pravděpodobné, že pokud se zapojí Hizballáh a případně i další muslimské organizace, či dokonce země jako Írán, vyústí to v další velký ozbrojený konflikt.

Jak silným soupeřem může být Hizballáh pro Izrael?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články