Video: někdy může ruská samohybná houfnice Msta-S zásahu dronem odolat, druhému však ujet nemusí

Zničit těžkou samohybnou houfnici je pokaždé významný úspěch. Ovšem i když je proti dronům téměř bezmocná, dokáže jim někdy díky nainstalovaným zábranám odolat.

Houfnice 2S19 Msta-S i Zdroj fotografie: Uživatel Michael / Creative Commons / CC BY
                   

Od doby, co se dělostřelectvo stalo jednou z rozhodujících zbraní na bojišti, se obě strany konfliktu pochopitelně snaží dělostřelecké zbraně nepřítele v co největších počtech ničit. Jednou ze současných metod, jak toho docílit, je nasazení průzkumných a sebevražedných dronů, což je pro dělostřelce obrovský problém, protože se téměř nemají jak proti takovýmto útokům bránit. A často jim nepomůže ani to, že se pokusí o útěk, protože každý sebevražedný dron dokáže dohnat i seberychlejší samohybnou houfnici na světě.

Houfnice první útok zdárně přežila

Jeden z útoků dronu proti samohybné houfnici je zachycen na videu pod tímto článkem. Zajímavý je i tím, že se vlastně první útok sebevražedným dronem nepovedl. Ruští dělostřelci přitom umístili houfnici 9S19 Msta-S do lesíka a pokusili se ji zamaskovat, ale průzkumný dron ji tam objevil. Následně na ni zaútočil běžný sebevražedný dron a podle záběrů se jednalo o kvadrokoptéru s nějakou kumulativní hlavicí. MilIn uvádí, že právě její útok nevyšel.

Poničená houfnice Msta-S iZdroj fotografie: Michał Derela / Creative Commons / CC BY-SA
Poničená houfnice Msta-S

Za možným neúspěchem útoku stála protidronová bariéra, která byla na houfnici umístěna, takže ačkoliv operátor dronu mířil do volného prostoru, nejspíše se netrefil. Obsluha houfnice se pak nejspíše polekala a pokusila se z objeveného stanoviště uniknout. To se jí ovšem nepovedlo, protože ji neustále sledoval průzkumný dron a navedl na ni nový sebevražedný dron, údajně těžkotonážní. Tomu již nedokázala odolat ochranná bariéra ani pancíř a houfnice po nárazu explodovala a nejspíš uvnitř zahynula celá její osádka.

Houfnice Msta-S nemá příliš odolný pancíř

Houfnice 9S19 Msta-S byla vyvinuta na konci 80. let 20. století v SSSR a je nejspíše nejpočetnější houfnicí v ruské armádě. Využívá dělo ráže 152 milimetrů, s nímž může s klasickou municí zasahovat cíle do vzdálenosti 24,7 kilometrů a se speciální raketově poháněnou pak až do 36 kilometrů, uvádí WeaponSystems. Umístěna je na pásovém podvozku a má pancíř, ale ten je odolný jenom proti palbě z ručních zbraní a dělostřeleckým střepinám. Při zásahu například kumulativní hlavicí dostatečnou ochranu neposkytuje.

Houfnice 2S19 Msta-S na cestě

Modernizované houfnice Msta-SM2 ruské armády dostřelí až 80 km a mají opravdu nevídanou kadenci; vyrovnají se i mnohým západním

Není přesně jasné, jak silné byly útočící drony, ale v prvním případě se nejspíše jednalo o menší typ dronu s hlavicí z RPG-7. Wikipedia uvádí, že je schopna prorazit pancíř od síle až 500 mm RHAe, ale pokud exploduje na zmíněné bariéře, pravděpodobně není schopna obrněnému vozidlu ublížit. Kdy ovšem udeřil druhý dron větších rozměrů a se silnější hlavicí, např. tandemovou, už byl schopen vozidlo zničit i přes nainstalované bariéry.

Zničení houfnice 9S19 Msta-S

Jak silná byla podle vás hlavice, která zničila houfnici Msta-S?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články