Video: ani když je ruské těžké dělo Hyacint-S schované mezi stromy, nemusí být v bezpečí a může ho tam „vypnout“ HIMARS

Ukrýt rozměrnou samohybnou houfnici není vůbec jednoduché, jelikož potřebuje při střelbě dostatek místa a ze vzduchu je dobře vidět.

Střelba houfnic 2S5 Hyacint-S i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Jednou ze základních dovedností současných dělostřelců je co nejlépe ukrývat své zbraně, hlavně tedy rozměrově veliké samohybné houfnice, aby je neobjevil dronový průzkum. Je to ovšem velmi obtížné, a když takové dělo střílí, žádné maskování na něm být nemůže, potřebuje totiž prostor. Tehdy je ale nejzranitelnější a vlastně nemá jak se proti útoku bránit.

Hyacint-S nelze při střelbě maskovat

Na videu níže můžete vidět přesně případ, kdy se průzkumnému dronu podařilo objevit těžkou samohybnou houfnici v okamžiku, kdy její obsluha pálila na nepřítele. Na záběrech je vidět, že dělo – jedná se o ruskou houfnici 2S5 Hyacint-S, uvádí MilIn – dokonce dvakrát vystřelí, což umožní jeho pozici ze vzduchu perfektně zaměřit, i když je mezi stromy.

Po dokončení střelby obsluha s houfnicí dle všeho zajela hlouběji mezi stromy, a záběry naznačují, že se ji pokoušela maskovat pomocí větví. Jenomže v tu chvíli ji zasáhla střela z raketometu M142 HIMARS – velký oblak dýmu naznačuje, že musela být zničena. Údajně se jednalo o střelu se 182 tisíci kuliček, ale to ze záběrů nejde přesně poznat.

Pancíř proti přesné raketě neochrání

Houfnice 2S5 Hyacint-S byla zkonstruována ještě v Sovětském svazu a do výzbroje byla zavedena v roce 1978, uvádí ArmyRecognition. Užívá přitom střelivo ráže 152 mm a má zásobu na 30 ran. S běžnou municí může zasahovat cíle do vzdálenosti 28,4 km, s municí s posilovačem pak až do 37 kilometrů. Pásový podvozek poskytuje osádce ochranu jenom proti střepinám a lehkým ručním zbraním, ale při střelbě se musí pohybovat venku.

Ruská samohybná pásová houfnice 2S35 Koalice-SV

Ruská houfnice 2S35 Koalice-SV se vyrovná i nejlepším západním dělům. Její dostřel je až 80 km a opustila sovětské standardy

Systém M142 HIMARS se ke zničení Hyacintu-S skvěle hodí, neb se s dosahem nejspíše až 92 km, jak udává Wikipedie, může držet mimo dosah. Ze záběrů je jasné, že se Rusové nesnažili dělo chránit nějakým rušením signálu GPS, neboť přesně ten střely z HIMARS využívají. Ale v tomto případě se trefila naprosto přesně na souřadnice dodané průzkumným dronem.

Zničení houfnice 2S5 Hyacint-S

Existuje efektivní způsob, jak ochránit houfnici jako Hyacint-S, nebo je to prostě risk?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články