Video: ani mezi stromy nemusí být ruská houfnice Hyacint-S v bezpečí. I jediná raketa ji může proměnit ve šrot a zabít osádku v okolí

Být v současnosti venkovní obsluhou dělostřeleckého systému je velice riskantní, neboť ho dokáže přesná munice zasáhnout a zničit jedinou ranou.

Střelba houfnic 2S5 Hyacint-S i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Od doby, kdy začalo být dělostřelectvo na bojišti dominantní, vznikl také boj mezi jednotlivými dělostřeleckými systémy. Zpravidla vítězí ten, kdo objeví nepřátelský jako první a navede na něj palbu. Současné moderní technologie přitom tuto taktiku v mnohém vylepšily, protože pokud je použitý projektil přesně naváděný, stačí jenom jediná rána. Takže ačkoliv je dělo mnoho kilometrů za frontou, jeho obsluha rozhodně v bezpečí není.

Dron objevil Hyacint-S, když zrovna pálil na cíl

Způsobů, jak zničit dělostřelectvo, je celá řada – jeden z nich ukazuje video pod článkem. MilIn uvádí, že zachycuje situaci, kdy se průzkumnému dronu podařilo objevit ruskou samohybnou houfnici 2S5 Hyacint-S, jejíž obsluha s ní zastavila mezi stromy – nejspíše doufajíc, že je tak dostatečně chráněná před průzkumem. Dělo dokonce vystřelilo několik ran, což je na záběrech znatelně pozorovatelné, ale nic více nesvedlo, protože to záhy „schytalo“.

2S5 Hyacint iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Houfnice 2S5 Hyacint-S

Dron na něj navedl přesně naváděnou raketu ze systému M142 HIMARS, přičemž stačila jediná rána; Wikipedia uvádí že je tato raketa naváděna prostřednictvím GPS a je velice přesná. Použitá munice byla konkrétně raketa M30A1, což je střela s hlavicí naplněnou 182 tisíci wolframových kuliček. Ty jsou v cíli explozí vymrštěny do okolí a provrtají vše jako jakási veliká brokovnice. Neodolají jim dokonce ani slabě pancéřované cíle.

Houfnice klasické sovětské ráže 152 milimetrů

2S5 Hyacint-S je houfnice pocházející ze Sovětského svazu, kde byla do výzbroje zavedena v roce 1976, uvádí WeaponSystems. Jde o zbraň používající klasickou sovětskou munici ráže 152 milimetrů, jejíž dosah je až 28,4 kilometrů, ale v případě použití raketově asistované munice je to až 37 kilometrů, a systém si s sebou vozí munici vystačující na 30 ran.

Samohybná houfnice 2S5 Hyacint

Video: Ukrajinci vyhodili do povětří ruskou těžkou houfnici 2S5 Hyacint-S. Je to velký úspěch, i dnes totiž dokáže velmi silně udeřit

Houfnice má 5člennou obsluhu a je umístěna na pásovém podvozku, jehož ocelový pancíř ji chrání před střepinami a projektily z ručních zbraní. Ovšem v okamžiku, kdy dělo střílí, se osádka pohybuje kolem a není nijak chráněna. Proto nejspíše v zaznamenaném útoku raketou M30A1 celá obsluha zahynula. V případě jízdy po silnici se může vozidlo pohybovat rychlostí až 63 km/h, v terénu je ale rychlost kolem 30 km/h, a dojezd pak až 500 km.

Zničení houfnice 2S5 Hyacint-S pomocí přesně naváděné střely

Za jak dobrou považujete v současné době sovětskou houfnici Hyacint-S?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články