USA vyhrožuje Indii sankcemi: ta chce stavět nové tanky na moderní ruské platformě Armata a touží i po systému S-400

Druhá nejlidnatější země světa reformuje ozbrojené síly a vyvíjí vlastní tank. Chtějí tak ukončit dodávky levných zbraní z Ruska, obchody s ním ale budou pokračovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Indie má potíže se svými zbraňovými systémy, neboť je téměř 60 procent jejího obranného vybavení ruské výroby. Spoléhání se na dodávky levných zbraní, které v současnosti propadají v testech na ukrajinských bojištích, je riskantní. Reforma tamních ozbrojených sil, v rámci níž Indie kdysi spustila projekt vývoje domácích lehkých tanků, má vést k oživení armády závislé na dovozu nemoderního arzenálu.

Ruská platforma pro tanky z Indie

Podle Ruska by pro stavbu tanků mohla Indie využít platformu Armata. A pokud by druhá nejlidnatější země světa byla v pokušení technologii koupit, mohla by to být pro pošramocenou pověst ruských systémů dobrá reklama. Ale vzhledem k tomu, že Rusko sotva nahrazuje současné ztráty na bojišti, bude dodávka jakéhokoliv systému nesmírně pomalá, ne-li nemožná.

O možné spolupráci se jednalo na nedávném rusko-indickém summitu. „Indickým partnerům byly navrženy nové směry spolupráce, včetně stavby obrněných vozidel na bázi platformy Armata podle specifikací zákazníka, zejména proto, že indická armáda plánuje stavbu nového hlavního bojového tanku,“ cituje mluvčí Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Valerii Reshetnikovou agentura RIA Novosti.

Indie už má jeden vroubek

Víceúčelová pásová platforma Armata je základem pro řadu obrněných vozidel. Má jí disponovat i nejmodernější ruská chlouba, tank nové generace T-14, který byl mj. spatřen na Ukrajině. Vojensky jde údajně o technologicky mimořádně vyspělé stroje, které odolají i americkým protitankovým střelám se samonaváděcím systémem Javelin. Sériová výroba tanků s platformou, kterou Rusko nabízí indické armádě, však spuštěna nebyla.

iZdroj fotografie: Unsplash
Ukázka ruského tanku T-14

Podle některých médií má ruská armáda k dispozici pouze několik málo prototypů bitevních tanků. A vzhledem k sankcím západních zemí uvalených na Rusko je otázkou, zda se sériová výroba vůbec rozběhne. Přesto je možné, že Indie bude Armaty chtít. Nasvědčuje tomu i fakt, že se i přes hrozbu sankcí ze strany USA zajímá o vyspělé ruské systémy protivzdušné a protiraketové obrany S-400 Triumf, ačkoliv samotný S-400 moc úspěchu nesklízí.

Jakou alternativu k Armatě by mohla Indie využít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články