Video: „neviditelné“ drony dokáží potopit i ruskou raketovou korvetu Ivanovec. I když se pokusí ujet, několik zásahů neustojí

Když rychlé sebevražedné námořní drony koordinovaně spolupracují, nedokáže jim ujet ani vojenská korveta s vysokou rychlostí.

Ruská korveta Ivanovec i Zdroj fotografie: uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC-BY
                   

Jestli existuje cesta, jak může země s téměř nulovým námořnictvem čelit na moři protivníkovi s velikou flotilou lodí všeho druhu, jsou to v současnosti námořní sebevražedné drony. Jejich konstrukce a způsob nasazení se dostal tak daleko, že je obrana proti nim velice obtížná, a koordinovaný útok několika dronů může potopit i poměrně rychlé vojenské lodě vyzbrojené zbraněmi, jejichž zásah může bezpilotní plavidlo ihned zničit.

Nenápadnost dronům velmi nahrává

Útok dronu na vojenskou loď s vysokou rychlostí a relativně silnou výzbrojí ukazuje video níže, kdy došlo k potopení ruské raketové korvety Ivanovec. Ta se dostala pod útok skupiny dronů typu Magura V5, a záběry ukazují, že se ji dronům podařilo evidentně obklíčit, což je dost možné, protože nad hladinu vyčnívají jen několik desítek centimetrů, a hlavně v noci jsou v podstatě neviditelné. PopularMechanics uvádí, že loď zasáhlo celkem 6 dronů a alespoň jeden další vše sledoval, načež šla korveta po sérii zásahů ke dnu.

Námořní dron Magura V5 iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Námořní dron Magura V5

Zajímavé je, že i přes relativní neviditelnost posádka lodi o dronech věděla, neb lze na některých záběrech vidět, jak v okolí útočících dronů dopadají projektily. Ivanovec byl lodí třídy Tarantul III (též Projekt 12411); Military-History uvádí, že má ve výzbroji dvojici rotačních kanonů AK-630 ráže 30 mm s kadencí až 5 000 ran za minutu, ale ani tyto rychlopalné zbraně na zničení útočící skupiny dronů evidentně nestačí, i když ze záběrů není jasné, zda nějaký nakonec netrefily.

Ani rychlost nezaručí korvetě bezpečí

Kromě zmíněných zbraní má korveta šanci na únik díky své rychlosti. Wikipedia udává, že je schopná dosahovat rychlosti až 42 uzlů, což je 78 km/h, a NewsUkraineRbc uvádí, že se drony Magura V5 pohybují shodnou rychlostí, ale je možné, že jsou ve skutečnosti rychlejší. Navíc je jasné, že 5,5 m dlouhý dron zrychluje mnohem lépe než 56 m dlouhá loď. Doslova žhnoucí vývody lodních turbín svítících na termovizních záběrech na zádi lodě Ivanovec jednoznačně svědčí o tom, že se posádka o únik z nebezpečné zóny minimálně pokoušela.

Ruská korveta třídy Karakurt

Ruská korveta Askold rozervaná na kusy na samém konci Krymu: zničily ji velice silné střely Storm Shadow, pro Rusko je to i vzkaz

Na útoku dronů, z nichž každý disponuje hlavicí o hmotnosti 320 kilogramů, je dobře vidět i strategie. Drony nejrpve loď obklíčily, a první úder byl veden na záď lodi, tedy evidentně s cílem poškodit hnací systém a zpomalit ji, což se i povedlo. Záběry také ukazují vedení úderů do již poškozených míst s cílem ještě zvětšit otvory v trupu. Veliká exploze na palubě pak může být výbuchem protilodních střel P-270, jimiž je plavidlo vyzbrojeno.

Potopení korvety Ivanovec

Měla loď Ivanovec nějakou šanci na přežití?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články