Obrovská solidarita: 20 zemí vytvořilo novou koalici protivzdušné obrany pro Ukrajinu, která teď pomoc Západu zoufale potřebuje

Ukrajina čelí ruským vzdušným útokům, které mají být brzy intenzivnější. Urychleně proto potřebuje pomoc k ochraně energetické infrastruktury.

Odpalovač systému MIM-104 Patriot s 8 střelami PAC-3 a 4 PAC-3 MSE i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinská města a infrastruktura stále čelí ruským útokům, nejčastěji se přitom jedná o řízené střely nebo sebevražedné drony. Většina expertů navíc předpokládá, že bude situace v zimě ještě mnohem horší, a Ukrajina se na ni musí pořádně připravit. Hned 20 zemí proto vytvořilo koalici, jejímž cílem je dodávat Ukrajině další systémy protivzdušné obrany a munici do nich, případně i jiné technologie k ochraně nebe. Smyslem je nejenom posílit současnou obranu, ale také nahradit starší sovětské zbraně, pro něž dochází munice. Oznámil to ukrajinský ministr obrany Rustem Umierov.

Je třeba posílit obranu i nahradit S-300

Během zimních měsíců bude Ukrajina pravděpodobně čelit útokům na energetickou infrastrukturu – Rusko už navíc dle satelitních snímků hromadí v blízkosti bombardéry a střely, jak jsme na ArmádnímZpravodaji upozorňovali. A jedinou šancí, jak je odvrátit, je dostatečně robustní protivzdušná obrana. Ukrajina už sice řadu systémů dostala, ale vzhledem k velikosti země jich není dost. A problémem také je, že hlavně do sovětských S-300 dochází munice.

NASAMS odpaluje AMRAAM iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Norska / Public Domain
Odpal střely AMRAAM z norského systému NASAMS

Web MilIn uvádí, že by měly v koalici hrát hlavní roli Německo a Francie, i když nelze opomenout ani ostatní země, které se shodly na balíku pomoci za zhruba 31 miliard korun. Jeho součástí jsou právě i mnohé systémy protivzdušné obrany, konkrétně by se mělo jednat o MIM-104 Patriot a IRIS-T. Ty však nebudou zahrnuty jako jediné, mluví se také o dalších dodávkách systému NASAMS – dva dodá nově i Litva. Vyslány však budou i Flakpanzer Gepard proti dronům, jichž Německo dle DefensePost koupilo 60 od Jordánska, aby je Ukrajině poslalo.

Systémy již mají Ukrajinci vyzkoušené

Všechny výše zmíněné systémy již Ukrajina aktuálně má, byly součástí dřívější pomoci. Třeba MIM-104 Patriot je americký systém zaměřený nejenom proti letadlům a řízeným střelám, ale i proti balistickým raketám – zvládl dokonce sestřelit ruské balistické rakety 9K720 Iskander nebo hypersonickou balistickou raketu Ch-47M2 Kinžal. Jakožto nejlepší ze všech přitom chrání Kyjev. IRIS-T je pak německý systém krátkého až středního dosahu, dle střel může zasahovat cíle do vzdálenosti až 40 km uvádí MilitaryToday. Na Ukrajině se již velmi osvědčil.

Trasovací munice, střelba německých Gepardů na Ukrajině

Trasovací munice je účinnou zbraní proti dronům. Německé Gepardy při střelbě vypadají, jako by propalovaly oblohu laserem

Skvělé výsledky má však také norsko-americký NASAMS, což je rovněž systém středního dosahu, který využívá jako munici hlavně střely vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM, kterých mají západní země ve skladech značné množství. Tento i německý systém je účinný hlavně proti řízeným střelám nebo větším dronům – na ty je však skvělý i systém Gepard, což je dvojice rychlopalných děl ráže 35 milimetrů na pásovém podvozku s vlastním radarem. Proti dronům se již mimořádně osvědčil, a navíc je jeho provoz ze všech jmenovaných nejlevnější.

Flakpanzer Gepard na Ukrajině

Jaké zbraně by měla Ukrajina k ochraně nebe dostat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články