Foto: i kulometem lze sestřelit ruskou střelu s plochou dráhou letu rychlou 1 000 km/h, má-li voják pevnou ruku a dávku štěstí

Trefit se z ruční zbraně do řízené střely je téměř zázrak, neboť je velice rychlá a střelec ji na obloze vidí de facto jenom pár sekund.

Kusy řízené střely sestřelené kulometem i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Řízené střely, též známé jako střely s plochou dráhou letu, jsou moderní zbraně létající vysokou rychlostí ve velmi nízkých výškách, aby se tak vyhnuly zaměření a sestřelení. Většinou slouží k jejich likvidaci vyspělé systémy protivzdušné obrany s radarem a střelami, ale využít lze i moderní protiletadlová děla řízená radarem. Velmi nezvyklá, respektive malá je pak likvidace takové střely obyčejným kulometem, ale není to nemožné.

Trefit se do střely kulometem je překvapující

Když vojákům nad hlavou letí řízená střela, mnozí se proti ní snaží nějak zasáhnout, ale vůbec to není jednoduché. Povést se to nicméně může, stejně jako vojákovi na fotografiích obsažených v tomto článku, který byl zrovna v daném okamžiku ve službě ve střeleckém týmu protivzdušné obrany, přičemž byl vyzbrojen nespecifikovaným typem kulometu. Když viděl střelu, popadl ho, začal střílet a překvapivě ji trefil , uvádí MilIn.

Detail na průstřely v řízené střele sestřelené kulometem iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Detail na průstřely v řízené střele sestřelené kulometem

Zasáhnout kulometem takovouto střelu je obtížné, neboť léta vysokou rychlostí – může to být kolem 1 000 km/h, některé typy jsou i nadzvukové. Úspěšný zásah vyžaduje, aby projektily létaly před ni, což vyžaduje pevnou ruku střelce, dobrý zrak a hlavně štěstí. Některé kulometné systémy sice mívají zařízení schopné předsazení vypočítat, ale většinou slouží proti pomalým dronům. Řízenou střelu však zlikvidovala i střelba z AK-74 spolu s tělem ZU-23-2.

Kulomet nejspíše nebyl těžký

Otvory způsobené projektily kulometu viditelné na fotografiích nevypadají veliké, což napovídá, že se jednalo buď o lehký nebo nějaký univerzální kulomet, tedy nikoliv o těžký používající munici ráže 12,7 mm; nejpravděpodobnějším kandidátem může být kulomet PKM ráže 7,62 milimetrů. Wikipedia ale uvádí, že ukrajinská armáda používá celou škálu kulometů stejných nebo podobných ráží, mezi nimi i československý UK vz. 59.

Samopal PPŠ-41 Špagin

Video: co dokáže zničit nejsilnější sovětský samopal PPŠ-41 Špagin; i dnes může být obávaný, americkou balistickou ochranu rozlámal

Stejně tak se kulomet mohl trefit do různých typů střel, jichž má ruská armáda celý arzenál. Jednou z možností jsou veliké řízené střely Ch-101 odpalované ze strategických bombardérů jako je Tupolev Tu-160 Blackjack a Tupolev Tu-95MS16 Bear-H, uvádí MissileThreat. Jinou možností je pak Ch-59, která je menší a má mnohem menší dolet, ale lze ji odpalovat z několika typů bojových letounů. Obě tyto střely létají vysokou podzvukovou rychlostí.

Tu-160 odpaluje Ch-101

Jaká je podle vás pravděpodobnost na sestřelení řízené střely kulometem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články