Video: pokud se ruskému dronu podaří zničit skrytý ukrajinský systém FrankenSAM, může tím vytvořit taktickou výhodu

Když průzkum narazí na systém protivzdušné obrany jako je FrankenSAM, stane se z něj vítaný cíl pro sebevražedný dron.

Průzkumný dron ZALA Lancet i Zdroj fotografie: Militarnyi (Ukrajinské vojenské centrum)
                   

Útoky na systémy protivzdušné obrany jsou v moderních konfliktech velice důležité, protože dokáží efektivně ničit vojenská letadla nebo vrtulníky, a zaměřit se mohou i na větší typy dronů. Naopak ale bývají velice často zranitelné ze strany menších dronů, neboť je kvůli jejich malé velikosti nemohou zaměřit a tedy zničit. Může se proto stát, že právě systémy protivzdušné obrany jsou zničeny útoky ze vzduchu, a to za pomoci sebevražedných dronů.

Vypnutý systém zaměřil ruský dron

Dobrým příkladem zničení systému protivzdušné obrany, tentokrát se jednalo o jeden z typů FrankenSAM vyrobený z obrněného vozidla Supacat a používající střely AIM-132 ASRAAM, je viditelný na videu pod článkem. Vozidlo zaměřil ruský průzkumný dron a posléze na něj zaútočil sebevražedný dron ZALA Lancet, uvádí Defence-Blog. Zdá se přitom, že osádka FrankenSAM o útoku vůbec nevěděla – ztráta je to vážná, může totiž otevřít nebe k dalším útokům.

Systém protivzdušné obrany pravděpodobně nebyl připraven k akci, neboť jeho umístění v blízkosti lesního porostu svědčí spíše o tom, že se ho ukrajinská obsluha snažila skrýt. Vzhledem k jeho velikosti to ale není jednoduché, takže ho ruský průzkumný dron ho z výšky dobře viděl, a zalesněným terénem se podařilo prolétnout i sebevražednému dronu. Výsledek útoku zaznamenal průzkumný dron, přičemž plameny svědčí o tom, že byl systém zničen.

Střely ASRAAM jsou nebezpečné

Takzvaných systémů FrankenSAM, jak jsou označované provizorní zbraně určené pro ukrajinskou protivzdušnou obranu využívající západní střely, jsou minimálně dva typy. Ten zničený byl umístěn na britském vozidle Supacat HMT a používá střely vzduch-vzduch a AIM-132 ASRAAM, k nimž ArmyRecognition uvádí, že mají pokročilý infračervený vyhledávač a jsou pro různé druhy letounů velmi nebezpečné. Při odpálení z letadla přitom mají dosah přes 25 km, ale v případě odpálení ze země bude nižší kvůli nutnosti překonat gravitaci.

FrankenSAM na Ukrajině

FrankenSAM je inovace z nutnosti vhodná i pro NATO, spojit totiž dokáže i MIM-104 Patriot a sovětskou techniku

Ruský dron Zala Lancet má velice úspěšný design vyznačující se křídly a ocasními plochami umístěnými charakteristicky do X. Existuje přitom v několika verzích, které se liší velikostí i dosahem. Wikipedia uvádí, že standardní dron Lancet-3 disponuje hlavicí o hmotnosti 3 kilogramy a dokáže se na obloze pohybovat po dobu 40 minut. Jeho maximální rychlost je pak 110 km/h a v minulosti již nejednou prokázal, že je schopný zničit například tanky a vozidlo jako Supacat, a ani pancéřování pro něj nemusí představovat problém.

Zničení systému FrankenSAM dronem Lancet

Jak veliká ztráta bude zničení systému FrankenSAM?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články