Krym není v bezpečí ani ze vzduchu, ukrajinské drony dokáží udělat cestu k vojenskému letišti, které pak stihne Neptun

NÁZOR: Krym patří mezi prioritní cíle ukrajinské armády, což také Rusové silně pociťují. Třeba významné letiště muselo čelit útoku nízko letících střel.

Su-24 i Zdroj fotografie: Dmitry A. Mottl / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská armáda na Krymu si bezpečností rozhodně nemůže být jistá, neboť poloostrov patří mezi hlavní cíle Ukrajinců. Ti k útokům využívají různé zbraně, ale nejčastěji jde o sebevražedné drony, případně řízené střely, ale v místě také operují speciální jednotky. Příkladem úspěšného útoku je odstřelování vojenského letiště Saky, při němž se ukrajinské armádě podařilo zničit i několik letadel – podobný útok pak zničil i sídlo Černomořské flotily.

Významné letiště, které hodně škodí

Vojenské letiště Saky je pro Rusko velmi důležité, protože na něm sídlí letecké síly jeho černomořské flotily, přičemž letouny z něj startující přirozeně často patrolují právě nad Černým mořem, ačkoliv se rovněž účastnily útoku na ukrajinské pozemské cíle. A dle některých informací jsou na letišti dislokovány i jednotky, které útočí sebevražednými drony na ukrajinská města a infrastrukturu, a v poslední době také na zařízení pro export ukrajinského obilí. Letiště se proto již opakovaně stalo cílem ukrajinských útoků, podotkl do i web TheDrive.

Ukrajinské ozbrojené síly využívají především útoků ze vzduchu, kdy si mohou vybrat, zda nasadí sebevražedné drony s dlouhým dosahem, kterých v posledních měsících ukrajinský zbrojní průmysl vyvinul několik druhů, nebo jestli zvolí řízené střely – ve výzbroji Ukrajiny jsou systémy dodané jak západními spojenci, tak zbraně domácí výroby. Na Krymu je přitom silná protivzdušná obrana, ale tu se Ukrajincům daří úspěšně zdolávat, a navíc některé její části včetně systému S-400 úspěšně zničili, jak jsme na ArmádnímZpravodaji informovali.

Střely Neptun i proti pozemním cílům

Konkrétně k útoku na letiště Saky použila Ukrajina větší počet sebevražedných dronů, s jejichž pomocí zahltila protivzdušnou obranu, a ta se pak nemohla soustředit na následující řízené střely R-360 Neptun, což jsou ukrajinské rakety určené primárně na námořní cíle. Na svědomí mají např. potopení raketového křižníku Moskva, a technikům se je podařilo na jaře 2023 upravit tak, že jimi lze útočit i na pozemní cíle. Disponují přitom novým naváděcím zařízením, které při těchto útocích zajišťuje vysokou přesnost.

Střely Neptun pro útoky na pozemní cíle mají mít dosah údajně až 360 kilometrů, pročež bez problémů doletí z Ukrajinou ovládaného území na více než 200 kilometrů vzdálené letiště Saky, které leží severně od Sevastopolu. Pohybují se přitom vysokou podzvukovou rychlostí a nízko nad zemí, aby byly obtížně zaměřitelné, a disponují hlavicí o hmotnosti 150 kilogramů. Na letišti Saky napáchaly značné škody, na svědomí mají bojový letoun Suchoj Su-30 Flanker-C a nadzvukový bombardér Suchoj Su-24 Fencer, jak uvedl Twitterový účet Ukrainian Front.

Ukrajinský útok na ruské letiště Saky

Existuje nějaká obrana proti zahlcení obranných systémů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články