Video: i když to americký tank M1 Abrams „schytá“ od ruského dronu ZALA, může přežít. A to přesto, že dostane zásah do věže

Každý tank je v současné době zranitelný sebevražedným dronem, a to i ten nejlépe obrněný. Ochrana je navíc nejenom komplikovaná, ale nejspíše až nemožná.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ačkoliv je tank stále velice silnou a potřebnou zbraní, je na bojišti také stále více zranitelným. Již mu nehrozí jenom útok běžnými zbraněmi, ale i těmi novými, z nichž jsou nejspíše nejnebezpečnější sebevražedné drony. Jejich útok sice může přežít, ale stejně tak ho mohou udolat počtem, tedy opakovanými nálety, případně se rovnou trefit tak dobře, že ho vážně poškodí nebo rovnou zničí. V bezpečí tak není před drony absolutně žádný tank.

Po nárazu do M1 Abrams dron explodoval

Obětí sebevražedného dronu se stal i jeden z nejlépe chráněných tanků na světě, konkrétně americký M1 Abrams. Na videu pod tímto článkem lze vidět, jak na něj dron útočí, přičemž je tank nejspíše nedbale zamaskovaný v zalesněném terénu. V příspěvku na sociální síti X ho identifikují jako M1A1 SA Abrams. Exploze po nárazu dronu byla poměrně mohutná, ale ze záběrů nelze poznat, co přesně se nakonec se strojem stalo.

Dron ZALA Z-20 iZdroj fotografie: ZALA
Dron ZALA Z-20

Útočící dron je pak popisován jako ruský ZALA Lancet, ale to je nepochybně omyl, protože Lancet má typické umístění 4 křídel a řídících ploch do kříže, kdežto zobrazený dron má jenom dvě klasická křídla. Mohl by to být spíše dron jako ZALA Z-20 nebo Z-16. Zajímavý je i jeho profil letu, protože se nepohybuje k tanku po přímce, ale po jakési houpavé křivce. Je dokonce možné, že takový způsob zvolil operátor, protože již dron neměl dostatek energie k letu.

Střecha tanků není dobře pancéřovaná

M1A1 SA Abrams patří k silně chráněným strojům; ArmyRecognition uvádí, že má trup a věž s pokročilou konstrukcí pancíře podobnou pancéřování Chobham. Oproti předchozím typům je na některých místech pancéřování zesílené, ale problém je, že dron trefil tank seshora, kde je většinou pancíř mnohem slabší než jinde. Zásah přitom může být kritický v případě, že se dron trefí do zadní části věže, kde je munice. Ale tanky Abrams ji mají od prostoru osádky oddělenou, takže i v případě její exploze existuje slušná šance na přežití.

Průzkumný dron ZALA Lancet

Ruské sebevražedné drony Scalpel jsou nežádoucí novinkou, oproti ZALA Lancet jsou skoro 2krát silnější a větší, a přesto levnější

Velmi komplikovaná je pak identifikace nezvyklého dronu. Zmíněné Z-20 a Z-16 jsou primárně drony průzkumné, ale samozřejmě i na ně lze provizorně umístit nějakou hlavici. Společnost ZALA na svých stránkách uvádí, že větší Z-20 má užitečnou hmotnost 17 kilogramů, takže na něj tedy lze přidělat i nějaký typ hlavice. Letět přitom dokáže do vzdálenosti až 100 kilometrů, i když s nějakým zatížením to samozřejmě může být méně.

Zasažení tanku M1 Abrams dronem

Jak podle vás dopadl tank M1 Abrams zasažený dronem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články