Video: když se pustí do útoku technika s téměř 100letým velkorážním kulometem, může to být pro ruské obránce nerovný souboj

Bleskový útok typu „udeř a znič“ může být velice účinný, navíc když mají podporu extrémně silného kulometu, proti němuž je jakýkoliv voják bez šance.

Obrněný transportér M113 i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Na frontové linii bývá běžně mezi oběma nepřátelskými stranami tzv. území nikoho, které musí při útoku jedna ze stran překonat. Jednou z taktik, jak to udělat, je v území nikoho vybudovat opevněnou pozici, z níž se dá vést útok mnohem snáze. Jakmile se k tomu jedna strana odhodlá, ta druhá se tomu pochopitelně bude snažit bránit a na budovanou pozici zaútočit. Často přitom s cílem ji zničit, nikoliv obsadit pro sebe.

Nejdříve důkladný průzkum, až poté útok

Útok na budovanou pozici lze vidět na videu pod tímto článkem. MilIn k němu uvádí že v první fázi pozici obránců přesně zmapoval průzkumný dron, aby útočníci věděli, do čeho jdou. Poté na ni zaútočila skupina vojáků přepravovaná v americkém obrněném transportéru M113, kdy z něj po dosažení místa střetu vystoupila a pokračovala kryta jeho palbou, načež sama na budovaný záklopový systém zaútočila vším, co měla. Kromě útočných pušek se pravděpodobně jednalo také o granáty, protože je na záběrech vidět mnoho výbuchů.

M113 ve výzbroji ukrajinské námořní pěchoty iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
M113 ve výzbroji ukrajinské námořní pěchoty

Útok trval velmi krátce, neboť se útočníkům podařilo pozici eliminovat, a hned poté se rozhodli stáhnout zpět. Možné také je, že na ně začaly útočit drony, protože je vidět, jak jeden z vojáků pálí do vzduchu dávkou ze své útočné pušky. Po nástupu do vozidla se vojáci začali vzdalovat a ze střechy transportéru je kryl doslova zběsilou palbou silným kulometem M2 Browning jeden z členů osádky. Proti takové zbrani pěšáci šanci nemají.

M113 už je za zenitem, kulomet nikoliv

Transportér M113 není moderní, jeho první verze se objevily na začátku 60. let 20 století. Vybaven je hliníkovým pancířem, uvádí Army-Guide, který chrání vojáky jenom proti palbě z ručních zbraní, ale existuje i mnoho modifikací se zesílenou ochranou. Vozidlo má dvoučlennou osádku a v jeho nitru je místo pro 11 plně vyzbrojených vojáků. Jeho rychlost je až 67 km/h a dle modifikace nese různou výzbroj, ale nejčastěji je to těžký kulomet M2 Browning.

Pistole Browning Hi-Power

Kanadská armáda stále používá revoluční pistole Browning Hi-Power z 2. světové války. Někdy poslouží lépe než útočné pušky

Konstrukce kulometu je pak ještě starší, protože první verze pochází již ze 30. let 20. století, ale na druhou stranu je stále považován za velmi účinný a schopný. WeaponSystems uvádí, že používá munici ráže 12,7×99 mm a jeho kadence je 550 ran za minutu. Dokáže vést účinnou palbu do vzdálenosti až 1 800 m, ale zaznamenány byly zásahy i na více než 2 kilometry. Využíván je nejenom proti pěchotě, ale dokáže si poradit i se slabším pancířem.

Úder za pomoci transportéru M113

Neměli by být obránci na takové útoky od samého počátku připraveni?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články