Kanadská armáda stále používá revoluční pistole Browning Hi-Power z 2. světové války. Někdy poslouží lépe než útočné pušky

Za vysoce kvalitní pistole z doby druhé světové války nepotřebovali Kanaďané náhradu po dlouhá desetiletí. A do šrotu nepatří ani dnes.

Pistole Browning Hi-Power i Zdroj fotografie: Uživatel Opilý řidič / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tzv. poboční zbraně, což jsou běžně pistole nebo revolvery, sice nepatří k nejdůležitější části výzbroje vojáků, ale ani ty není možné zanedbávat. Existují situace, kdy přijdou vhod, nebo jsou pozice, při jejichž výkonu jednoduše voják nemůže útočnou pušku mít. Kanadská armáda měla během druhé světové války šťastnou ruku, když si zvolila za standardní poboční zbraň pistoli Browning Hi-Power. Vojákům vydržela doteď a je jenom pomalu nahrazována.

Za zrodem stál legendární Browning

Historie pistole Hi-Power sahá do 20. let 20. století, a to konkrétně do Francie, kdy armáda hledala novou poboční zbraň ráže 9 milimetrů a o spolupráci požádala konstruktéra Johna Mosese Browninga, uvádí TheArmoryLife, ač jeho práci nakonec dokončil Dieudonne Saive. Pistoli pak začala produkovat belgická společnost FN a přijala ji do výzbroje belgická armáda. Když začala 2. světová válka, plány zbraně poslala společnost do Velké Británie, odkud se dostaly do Kanady, kde ji začala vyrábět firma John Inglis and Company v Torontu.

Kanadský voják s Browning Hi-Power iZdroj fotografie: Námořní pěchta Spojených států amerických
Kanadský voják s Browning Hi-Power

Pistole se stala populární. Belgickou verzi používali Němci, kanadskou pak spojenečtí vojáci. V letech 1944 až 1945 ji odebrala pro vojáky i kanadská armáda, uvádí Twz, a v počtu 11 tisíc nakonec vydržela díky své kvalitě ve výzbroji kanadských vojáků až do dnešní doby, a jen docela neochotně ji nahrazují pistolí SIG Sauer P320. Ačkoliv v plánu bylo pistole Hi-Power roztavit, kanadská armáda to nejspíše neudělá a přesune je do skladu a výcviku.

13 nábojů v zásobníku byla revoluce

V době svého vzniku byla Hi-Power doslova revoluční zbraní, a to hlavně díky kapacitě svého zásobníku, do něhož se vejde 13 nábojů. To byl zhruba dvojnásobek, než kolik nabíjely tehdy nejpoužívanější pistole světa – i proto získala označení Hi-Power. Pistole nejčastěji využívá munici ráže 9×19 milimetrů, ale existují i verze v ráži .40 S&W nebo 7,65×21 milimetrů, uvádí Wikipedia. S touto municí má pistole efektivní dostřel 50 metrů.

Mariňák s kulometem M2 Browning

Video: stačilo několik vteřin a starý kulomet M2 Browning odrovnal i rychlou ruskou střelu s plochou dráhou letu

Hmotnost pistole Hi-Power je 1 kilogram, což je stejně jako u známé české pistole CZ 75. Délka je 197 milimetrů, z čehož je hlaveň dlouhá 119 milimetrů. Po válce se pistole dočkala masivní produkce, vyráběna byla i v několika zemích v licenci, případně vznikly její klony, a nakonec byla používána zhruba v 50 zemích světa. Jejím známým uživatelem byl třeba irácký diktátor Saddám Husajn. Výrobu pistole ukončila FN teprve v roce 2018, ale po 4 letech oznámila obnovení výroby vylepšené verze, která se dočkala opravdu mnoha změn.

Představení kanadské Hi-Power

Jak hodnotíte legendární pistoli Hi-Power?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články