Video: když se ruský operátor špatně trefí, sotva M2 Bradley škrábne. Jindy přitom může s dronem Lancet zničit i tank

Instalace reaktivního pancíře na obrněná vozidla má smysl, neboť například M2 Bradley může díky němu obstát i proti zbraním schopným zničit tank.

Americké bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley i Zdroj fotografie: Uživatel Mrkoww / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S příchodem silných protitankových zbraní začali konstruktéři hledat cestu, jak by posílili pancíř obrněných vozidel. Samotnou sílu pancéřování přitom zvyšovat nemohli, protože by tak jenom neúměrně rostla hmotnost, a tak měli dilema, neboť stávající pancíř není schopen moderním zbraním odolat. Jedním z řešení se nakonec ukázalo takzvané reaktivní pancéřování schopné významně posílit ochranu hlavně proti kumulativním hlavicím, ale některé typy pomohou také s kinetickými projektily, jimiž bývají vyzbrojené i drony.

BRAT pomohlo odolat zásahu Lancetem

Jedním z nejodolnějších vozidel pěchoty současnosti je americké M2 Bradley, ale ani jeho pancíř neobstojí proti moderním protitankovým zbraním. Video níže však ukazuje, že pokud je na něm namontované reaktivní pancéřování BRAT, je situace zásadně odlišná. Defence-Blog uvádí, že ho v tomto případě zasáhl ruský dron ZALA Lancet, který se trefil přesně, ale přes reaktivní pancéřování neprorazil, i když Lancet jindy dokáže zničit i tank.

Záběry ukazují, že kostka pancíře BRAT zafungovala správně a hlavice dronu neměla šanci proniknout až k pancíři vozidla. Wikipedia uvádí, že reaktivní pancéřování většinou tvoří výbušnina umístěná mezi dvě kovové destičky. V případě zásahu kumulativní hlavicí či jiným projektilem exploduje a konstrukce dokáže značně oslabit sílu kumulativního paprsku. Nevýhodou je, že nelze reaktivní pancéřování namontovat na všechna místa vozidla.

M2 Bradley nových konstrukcí je velmi odolný

M2 Bradley je standardním pásovým bojovým vozidlem pěchoty amerických ozbrojených sil. Do výzbroje bylo zavedeno v roce 1981, uvádí MilitaryToday, nicméně dnes existuje v mnoha verzích, z nichž ty modernější poskytují mnohem lepší ochranu než předchozí. Hlavní zbraní je rychlopalný kanon ráže 25 milimetrů, který dokáže odpalovat i protitankové řízené střely BGM-71 TOW. Osádku vozidla pak tvoří 3 vojáci a v zadní části je prostor pro výsadek dalších 6 vojáků. M2 Bradley se dokáže pohybovat rychlostí 66 km/h.

Testy technologií pro nové BVP na M2 Bradley

Amerika nahrazuje legendární M2 Bradley, nové BVP XM30 má nepřítele zničit, aniž by ho viděl, a může ho dodat i evropská firma

Ruský dron ZALA Lancet je zkonstruován tak, že si dokáže poradit i s nejmodernějšími hlavními bojovými tanky. ArmyRecognition uvádí, že klasický Lancet-3 má hlavici o hmotnosti 3 kg, ale existují i jiné verze větší velikosti. Dron se dokáže pohybovat rychlostí až 110 km/h a vydrží ve vzduchu kolem 40 minut. Je známý svým charakteristickým tvarem křídel a ocasních ploch umístěných do X, což mu umožňuje plynulý let a schopnost přesně zasáhnout cíl.

M2 Bradley, který odolal dronu Lancet

Za jak smysluplné považujete užívání reaktivního pancéřování na obrněných vozidlech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články