Teroristé se bránit nemohou, těžký raketomet M270 Menatetz izraelské armády zdevastuje i větší budovu na jedinou ránu

NÁZOR: Těžké raketomety jako M270 mohou naváděnými střelami zasazovat velmi přesné a ničivé rány. Třeba budovu tak doslova zpustoší.

Raketomet M270A1 i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Krátce po napadení Hamásem začaly izraelské ozbrojené síly z dálky útočit na různé teroristické cíle po celé Gaze. Asi nejvíce přitom využívaly letecké bombardování, ačkoliv existují i jiné způsoby, jak na nepřítele tvrdě udeřit. Jedním z nich jsou těžké raketomety, a ve výzbroji izraelské armády je poměrně známý americký M270, i když v Izraeli je užívaný v mírně upravené verzi označované jako M270 Menatetz. Velmi účinný je přitom i proti budovám, přičemž Hamás nemá minimálně v Gaze žádné systémy, jimiž by se dokázal útokům bránit.

Střely dokáží zničit i velkou budovu

Ve výzbroji izraelské armády je celkem 48 těžkých raketometů M270 (Menatetz), a k útoku na teroristy z Hamásu je podle Defence-Blog armáda naposledy využila v roce 2006, ovšem po zabití více než 1 400 občanů Izraele se k jejich nasazení odhodlala znovu. O účinnosti si lze udělat velmi dobrý obrázek, protože M270 využívá stejné střely jako M142 HIMARS známý z nasazení ve válce na Ukrajině. Ukrajinská armáda jimi například srovnala se zemí školu v Makijivce, kde několik stovek ruských vojáků slavilo příchod roku 2023.

Do raketometu existuje několik druhů raket, ale k útokům na budovy, sklady a velitelská centra budou nejvhodnější střely M31, jichž lze do M270 nabít 12. Jedna střela má hlavici o hmotnosti 91 kg, přičemž dle typu může explodovat se zpožděním až po průniku do budovy. Cíle přitom zasáhne na vzdálenost přes 80 kilometrů a naváděna je prostřednictvím GPS. Pro budovy v Gaze, z nichž mnohé nemusí splňovat evropské standardy odolnosti, je taková střela smrtící, i když ne tak jako běžná letecká puma o hmotnosti 230 kilogramů.

Izrael má vlastní přesné, ale menší střely

Izraelská armáda nemusí používat jenom výše popsanou známou střelu M31, protože má například domácí střelu AccuLAR-122 Romach. Výrobce ElbitSystems tvrdí, že je schopna zasahovat cíle do vzdálenosti až 40 kilometrů s přesností do 10 metrů, a dokonce ji prezentuje jako vhodnou pro zásah objektů. Každá střela má hlavici o hmotnosti 20 kilogramů, takže je její účinek tedy mnohem menší než u M31. Do M270 jich však mohou Izraelci nabít až 36, případně pouzdro zkombinovat s 18 střelami Romach a 6 střelami M31.

Izraelský raketomet M270 Menatetz se střelami AccuLAR-122 Romach (vlevo) a nejspíše M31 (vpravo) iZdroj fotografie: Uživatel Bukvoed / Creative Commons / CC BY-SA
Izraelský raketomet M270 Menatetz se střelami AccuLAR-122 Romach (vlevo) a nejspíše M31 (vpravo)

Raketomet M270 byl navržen na konci 70. let 20. století a do výzbroje americké armády se dostal v roce 1983, později si ho však pořídili i mnozí američtí spojenci. Jde o odpalovač umístěný na pásovém podvozku, jehož hmotnost i s raketami je kolem 24 tun. Dokáže se pohybovat rychlostí až 64 km/h a dojezd má téměř 500 kilometrů. Lze z něj odpalovat i taktické balistické rakety MGM-140 ATACMS s doletem až 300 kilometrů, ale Izrael je pravděpodobně nemá ve výzbroji, a nakonec by ani proti cílům v Gaze nebyly vhodné.

Jak hodnotíte používání raketometu proti cílům v Gaze?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články