Mexické kartely začaly používat i improvizované nálože v boji s armádou. Snaha vlády o smírné řešení nefunguje

Drogová válka v Mexiku již probíhá řadu let, ale dosud nepřinesla kýžené výsledky. Těžce vyzbrojení členové kartelů doslova terorizují některé státy.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Do často těžkých bojů s armádou, ale i mezi sebou, vnesly drogové kartely v Mexiku nový prvek. Jsou jím improvizované nástražné výbušné systémy, jejichž pomocí se snaží ničit vozidla bezpečnostních sil nebo protivníka. Podobná taktika bojů, se kterou se musela potýkat třeba americké armáda v Iráku nebo Afghánistánu, se Mexiku dlouhou dobu vyhýbala. Situace se dle všeho mění.

Nálož zničila armádní automobil

Příkladem je událost ve městě Tepalcatepec v západním státě Michoacan. Lidé, kteří zde vytvořili místní domobranu proti mocnému drogovému kartelu Jalisco, uvedli, že v lednu bylo v oblasti improvizovanou náloží zničeno lehce obrněné armádní vozidlo. Bližší informace ale nejsou zatím známé.

Zveřejnil(a) MILENIO dne Neděle 4. července 2021

Přímé a střetné boje s ozbrojenci drogových kartelů jsou v Mexiku na denním pořádku. Podle armády dnes při nich kartely používají i improvizované obrněné vozy a další zbraně. Díky znovu propustným hranicím s USA kartely opět nabraly velkou ekonomickou sílu a patřičně ji využívají. V minulosti nebylo výjimečné, že kartely proti mexickým vojákům a jejich technice nasadily i ruční protitankové zbraně.

Ani dnes pro ně není podle řady náznaků nemožné získat například známé RPG-7 či spíše jejich neautorizovaně vyráběné kopie z USA, stále modernější automatické zbraně a výkonnější střelivo, které překonává běžnou osobní balistickou ochranu policistů a vojáků. Zaznamenané bylo i nasazení dronů, u nichž se mexická armáda obává, že mohou nést výbušniny. Ovšem improvizované nástražné nálože tu jsou novinkou. Dost podstatně mění způsoby vedení bojů.

Stačí pouze plastová trubka

Podle dostupných informací jsou improvizované nástražné systémy v Mexiku vyráběné převážně z plastové trubky. Mají kovový podstavec a kovové víčko, jež pomáhá směřovat výbuch. Není jasné, které skupiny takovéto nálože používají. Boje totiž kartely vedou nejen s policií a armádou, ale často bojují i o vliv v oblasti mezi sebou. Odborníci uvádějí, že improvizované nálože jsou zbraní sil, jež vědí, že v klasickém boji nemohou vyhrát. To ovšem vesničanovi, který měl smůlu a při jejím výbuchu přišel v lepším případě o svoji kárku, moc nepomůže.

Drogová válka v Mexiku již trvá více než 15 let. Ani přes velké nasazení armády a policie se moc kartelů nepodařilo zlomit, ba ani výrazněji omezit. Když zanikne jeden, většinou jeho pozice obsadí jiní zločinci. Je smutné konstatovat, že v Mexiku drogové peníze zatím vítězí a lidský život nemá velkou cenu. Jako by se úvodní zápletka ze slavného filmu Sedm statečných rozšířila téměř na celé Mexiko.

Současný prezident Andrés Manuel López Obrador zkoušel problém řešit vstřícnou politikou, ale ta nefunguje. Násilí především na venkově a v malých městech je obrovské, jejich obyvatelé a místní zemědělci se setkávají i s tím, že kartely staví na těchto územích kontrolní body a vybírají od nich výpalné. Na řadě míst se domácí obyvatelé snaží o vytvoření domobrany. Toto řešení však přináší také zvýšené ztráty životů civilistů. Ztráty na straně bojujících členů kartelů pak řeší chudoba, která žene do bojů kartelů mnoho mladých lidí.

Jak by bylo možné ukončit drogovou válku v Mexiku?

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články