Video: minami zcela „nezastavitelné“ ruské BMP-3 není o tolik odolnější než jeho předchůdci, ač je nejmodernější v ruské výzbroji

Protitankové miny jsou nebezpečné i pro ty nejtěžší obrněnce, tak by jim obrněná vozidla neměla dělat problém, což poté odnáší posádka i výsadek.

Vozidlo BMP-3 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když najede nějaké obrněné vozidlo na protitankovou minu, většinou to pro něj znamená konec jeho cesty. Exploze silné nálože totiž dokáže poškodit podvozek, načež se vozidlo stane nepohyblivým. A to, jak je odolné, rozhoduje, co se stane s osádkou uvnitř. Mnohá vozidla od ní dokáží výbuch odklonit, ač v jiných nemají vojáci šanci. Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 patří i přes tvrzení ruských představitelů spíše do té druhé skupiny, nanejvýš někam mezi.

BMP-3 mělo řešit slabiny předchozích typů

Sovětská bojová vozidla BMP-1 a BMP-2 mají velmi špatnou protiminovou ochranu, takže pokud pod nimi exploduje mina, dopadá to pro osádku i výsadek špatně. Sovětský svaz, a posléze Rusko, se proto snažily vše napravit konstrukcí BMP-3. To je dnes nejmodernější bojové vozidlo ve výzbroji ruské armády, a např. představitelé státní agentury Rostec o něm tvrdí, že bez problémů prochází minovými poli, uvádí Defence-Blog. Problém ale je, že to není pravda.

iZdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Zničené ruské BMP-3

Na sociálních sítích lze vidět mnoho příkladů, jak BMP-3 uvízla na minách. Na videu pod tímto článkem je například záběr hned na dvojici těchto vozidel pokoušejících se o útok přes minové pole. Jedno z nich se po najetí na minu téměř zastavilo, a z evidentně poškozeného belhajícího se stroje začalo utíkat několik vojáků. Po pár desítkách metrů dopadlo stejně i druhé vozidlo, a také z něj se několika vojákům podařilo prchnout do nedalekého lesnatého pásu.

Dvojité dno v přední části může pomoci

Vozidlo BMP-3 má pancíř z hliníkové slitiny, uvádí Army-Technology, který doplňují ocelové prvky. V přední čísti vozidla je dvojité dno, což má nejspíše zajistit lepší ochranu lidí uvnitř než u BMP-1 a BMP-2, ale rozhodně to neznamená, že by vozidlo dokázalo překonávat minová pole. Má přitom 3člennou osádku a uveze 7 až 9 členů výsadku. Záběry dokazují, že výbuch miny jich část přežít dokáže, ale 10 až 12 vojáků z každého vozidla neutíkalo (možná jen nebyla plná).

Vozidlo BMP-3

Sovětské dědictví na „vyšší“ úrovni: BMP-3 je nejsilněji vyzbrojené ruské BVP, BTR-MDM Rakushka zase „papírový“ transportér

Zkonstruovat odolné vozidlo není jednoduché, třeba protitanková mina TM-62 v sobě má 7,5 kilogramů výbušniny, uvádí Wikipedia, což znamená obrovskou ničivou sílu. Nejlepší způsob ochrany je vytvarovat trup tak, aby velikou část výbuchu nasměroval mimo vozidlo (do stran) a pancíř tak vydržel. U moderních obrněnců také nejsou sedadla montována přímo k trupu, aby síla nárazu při výbuchu co nejméně ohrožovala lidský organizmus.

Dvě BMP-3 zničená na minách

Jak odolné je podle vás BMP-3, a lze ho označovat za moderní ve světovém měřítku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články