Rusové kobercově bombardují Mariupol strategickými bombardéry Tu-22M3. Chtějí tak definitivně zlomit odpor obránců

Strategické bombardování bylo charakteristické pro druhou světovou válku, používalo se i ve Vietnamu. Bomby nelze přesně zamířit, zabíjejí pak bez milosti.

i Zdroj fotografie: Alex Beltyukov / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská vojska ve snaze zlomit odpor obránců Mariupolu, kteří se v obklíčeném městě brání již déle než měsíc, přistoupila k dalšímu bezprecedentnímu kroku. Nasadila nad město strategické bombardéry Tu-22M3, ze kterých na ozbrojence prší tuny pum. Takové bombardování nelze přesně zacílit a ve městech si vybírá veliké oběti včetně civilistů. Jde o taktiku používanou třeba za druhé světové války.

Záběry se objevily na sociálních sítích

Ruskou stranu z útoku obvinil mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzyanyk. I Rusko zveřejnilo záběry, které mají nasazení těžkých letadel ukazovat, další se objevily na sociálních sítích. V Mariupolu se ukrajinské ozbrojené síly brání již jen na malém území, především v závodě Azovstal. Nacházet se zde má i řada civilistů.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Tu-22 plošně bombardují nad Sýrií

Z Tu-22M na ně mohou pumy doslova pršet. Jde totiž o bombardér s nosností až 24 tun nákladu. Letoun může být vyzbrojen v mnoha kombinacích, například až 69 pum o hmotnosti 250 kilogramů, i když v praxi bývá náklad menší. Exploze takové pumy dokáže zabít vše živé v okolí několika desítek metrů. Nejrozšířenější puma sovětského typu FAB-250 obsahuje 96 kilogramů výbušnin.

Bombardér není žádné nové letadlo, Jeho základní konstrukce nazvaná Tu-22 pochází již z první poloviny 60. let. Později byla ale představena nová varianta Tu-22M, která vstoupila do služby v roce 1972. Létá nadzvukovou rychlostí a má proměnnou geometrii křídel. Používá se jako strategický bombardér, případně jako námořní, kdy nese různé protilodní střely či miny.

Bombardér je velice rychlý

Letadlo je 42,46 metru dlouhé a rozpětí jeho křídel činí 34,28 metru. Pohání ho dvojice motorů Kuzněcov NK-25. Ty jsou nejnovějším verzím schopné dodat rychlost až Mach 2,2. Letadlo je schopno vystoupat do výšky 13 300 metrů a jeho bojový dosah je 2 500 kilometrů v případě, že nese náklad 10 tun bomb. Dolet prázdného letadla je až 7 000 kilometrů.

Existuje několik variant tohoto letounu. V ruských ozbrojených silách jsou používány Tu-22M3, které oficiálně vstoupily do služby v roce 1988. V posledních letech začala země tyto stroje modernizovat na verzi Tu-22M3M. Upravena by tak měla být asi polovina z 60 používaných letadel. Nová verze má nový přesnější zaměřovač a moderní radar. Je vybavena navigačním systémem GLONASS. První let této verze se uskutečnil v roce 2018.

Letadlo má za sebou i bohatou historii nasazení v ostrém konfliktu. Sovětský svaz ho poprvé poslal do boje v roce 1987. Letadla především pomáhala vojenským jednotkám obklíčeným silami afghánských bojovníků. Rusko je pak nasadilo i v Čečensku při bombardování Grozného a v roce 2008 v Osetii. Tehdy gruzínská obrana jeden letoun sestřelila. Dalšího nasazení se pak letadla dočkala v Sýrii. Letouny po rozpadu získala i Ukrajina, ale ta je poslala do šrotu.

Jaký je váš názor na nasazení bombardérů k plošnému bombardování?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články