Konec nedostatku dělostřelecké munice v NATO může zajistit americká továrna, která sama vyrobí 1,2 milionu granátů ročně

I když se to nezdálo, zůstává pro armády síla dělostřelectva klíčová. Ovšem aby mohlo využívat svého plného potenciálu, musí mít dostatek munice.

Nová německá houfnice s plynovým generátorem do houfnice Pzh 2000 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

I přes vývoj zbraní dlouhého dosahu, které jsou schopné přesně zasahovat cíle, má dělostřelectvo stále jednou z nejdůležitějších rolí na bojišti. Ukazuje se to i v konfliktech posledních let, a je jasné, že musí být moderní armády vyzbrojené dostatečným počtem děl. Armády NATO je mají, ale mohou se potýkat s jedním vážným problémem, a tím je nedostatek dělostřelecké munice. Ale i když se to snaží změnit, je to běh na dlouhou trať.

Rusko vyrobí dokonce 3krát více granátů

Dělostřelecký handicap zemí NATO se projevuje především ve srovnání výrobní kapacity dělostřelecké munice s Ruskem. SkyNews uvádí, že ji největší země světa vyrábí asi třikrát rychleji než západní státy a dokáže ji také produkovat za zhruba 1/4 ceny, což jí dává další výhodu. Na druhou stranu je pravdou, že modernější západní děla jsou většinou přesnější než ruská a mají i delší dosah, takže může kvalita kompenzovat kvantitu.

Výstřel z houfnice PzH 2000 iZdroj fotografie: Armáda Itálie / Creative Commons / CC BY
Výstřel z houfnice PzH 2000

Přesto se západní země snaží tento nedostatek co nejrychleji vyřešit. Velkou pomocí bude otevření nové továrny na dělostřeleckou munici v americké Mesquite v Texasu. ArmyRecognition uvádí, že by měla být schopna do konce roku 2025 produkovat zhruba 100 tisíc dělostřeleckých granátů za měsíc, tedy 1,2 milionu za rok. Půjde o munici ráží 60 až 155 milimetrů, tedy od minometů až po nejtěžší západních děla. Rusko by nicméně mohlo být v letošním roce schopné vyrobit dokonce kolem 4 milionů kusů dělostřeleckých granátů.

Výroba munice se rozebíhá také v Evropě

Výhodou západních zemí je, že se mohou o výrobu podělit, a vše nasvědčuje tomu, že se situace pomalu lepší. MilIn uvádí, že může být další pomocí továrna na výrobu dělostřelecké munice společnosti KNDS Mecar v Belgii, a zároveň rotou v Evropě i další provozy, například na výrobu střelného prachu do dělostřelecké munice. Jediným problémem je, že projekty trvají relativně dlouho a výsledky se projeví až za několik let. Aliance tak musí doufat, že nebude munici aktuálně potřebovat a podaří se jí doplnit sklady.

Výroba dělostřelecké munice v Rusku pokračuje

1 milion kusů dělostřelecké munice z EU by Ukrajině nemusel stačit ani na 5 měsíců: pomoci může vyprázdnění skladů, ale jen dočasně

Dělostřelectvo se navíc v posledních letech významným způsobem vyvíjí. Kupříkladu většina ruských děl je zaměřena na plošné pokrytí nějakého cíle, a proto také potřebuje významné množství munice. Západní děla jsou naopak mnohem přesnější a k zasažení cíle potřebují munice méně, navíc stále častěji používají munici schopnou zasáhnout a zničit první ranou, i když lze její navádění někdy rušit. Západní dělostřelectvo se také může spolehnout na munici schopnou si cíl najít, jednat se může třeba o tank nebo podobné obrněné vozidlo.

Výroba dělostřelecké munice

Jak rychle podle vás zvládnou západní země dohnat nedostatek dělostřelecké munice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články