Video: pouze 4 ranami zneškodnili Ukrajinci 3 tanky a 1 houfnici a přeměnili tak ruský tankový útok v neúspěšný

Ruské útoky skládající se z obrněné techniky končí často totální zkázou. Zejména pak, když o nich obránci ví s dlouhým předstihem.

Ruské tanky útočí i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruští vojáci se snaží na mnoha místech fronty o útoky s cílem prorazit ukrajinskou obranu. Až na několik případů, kdy mírně postoupili, se jim to ale většinou nedaří, a jejich pokusy končí někdy až masakry vyslaných jednotek i vysokými ztrátami. Neúčinné jsou navíc i obrněné útoky, protože když se o ně ruská armáda pokusí, skončí takřka vždy v minových polích nebo pod údery dronů, dělostřelectva a protitankových střel. Stejně se to stalo v Kupjanské oblasti, kde Ukrajinci zničili hned několik ruských obrněnců a upozornili na to přes Telegram.

I osamělé útoky Ukrajinci zpozorovali

Jedním z příkladů neúspěšného ruského útoku je pokus prorazit u Kupjansku v Charkovské oblasti na severovýchodě země. Dobře ho zdokumentoval dron, díky němuž ukrajinští vojáci o technice nepřítele věděli daleko dopředu a mohli se na ni připravit. Portál MilIn uvádí, že během tohoto útoku přišla ruská armáda o trojici tanků a podařilo se ji zneškodnit 14. mechanizované brigádě ukrajinských ozbrojených sil, která je pověřena obranou úseku. Během dne si pak navíc připsala i další skalp v podobě samohybné pásové houfnice.

Zničený ruský tank T-90M iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Zničený ruský tank T-90M

Jak se zdá, ruské tanky vstupovaly do útoku po jednom a na různých místech – záběry neukazují žádnou obrněnou kolonu, v níž se Rusové běžně pokouší útočit. Jenomže průzkumný dron je všechny odhalil a navedl na ně palbu, pravděpodobně nějakou protitankovou střelou, neboť je ve všech případech vidět jediný zásah a kolem nejsou žádné výbuchy. Na videu také není možné spatřit ani jeden sebevražedný dron narážející do některého z obrněnců. Typ ruských tanků ale není možné na nepříliš kvalitních záběrech rozeznat.

Zamaskovat houfnici je v zimě těžké

Jiným způsobem se potom ukrajinským vojákům podařilo zničit ruskou samohybnou houfnici 2S1 Gvozdika. Rusové ji schovali do okopu obklopeného stromy a keři a nejspíše se ji tak pokusili zamaskovat – jenomže v začínající zimě chybí na porostu listy, a navíc v jejím okolí ležel sníh, takže byla snáze viditelná. K její likvidaci pak posloužil sebevražedný dron, jehož hlavice pronikla po nárazu dovnitř a pravděpodobně v něm zapálila uskladněnou munici.

Voják s granátometem RPG-7

Video přímo z akce: ukrajinští vojáci útočí pomocí termobarických granátů z protitankového RPG-7 na ruskou opevněnou jednotku

Houfnice Gvozdika vstoupila do služby už na začátku 70. let 20. století, uvádí ArmyRecognition, a i přes její stáří ji ve válce na Ukrajině používají obě strany. Jde o dělostřelecký systém ráže 122 mm s dosahem 15,2 km, který je umístěn na pásovém podvozku odvozeném od transportéru MT-LB. Čtyřčlenné obsluze poskytuje ochranu proti palbě z ručních zbraní, ovšem pro dron s hlavicí nepředstavuje problém. Pohybuje se max. rychlostí 62 km/h a je schopna plavat po vodě, což se na východním bojišti více než hodí.

Zničení 3 ruských tanků a houfnice

Jak se mohou prosadit tanky v útocích na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články