Světový rekord překonán o 350 metrů, ukrajinský odstřelovač trefil ruského vojáka na skoro 4 km puškou domácí výroby

Ve válce na Ukrajině se jedná už o druhý podobný úspěch. Trefit cíl na dlouhou vzdálenost chce přitom nejen skvělou zbraň a dobrý trénink, ale i štěstí.

Ukrajinská antimateriálová puška Horizon's Lord i Zdroj fotografie: MAYAK
                   

Aby odstřelovač trefil cíl na vzdálenost větší než 2 km, je opravdu ojedinělé, byť takové případy jsou. Povede se to ale pouze těm nejlepším z nejlepších a musí k tomu mít nejen dobrou zbraň a trénink, ale i příležitost. Takový zásah se za celou historii povedl pouze 11krát, jak stojí i v neoficiálním žebříčku sniperů na Wikipedii. Mezi čtyřmi nejlepšími střelci jsou přitom dva ukrajinští ze současné války na Ukrajině, a jeden z nich je novým držitelem světového rekordu.

Neznámý sniper se trefil na 3 800 metrů

Jméno nového nejlepšího snipera světa veřejnost nezná. Známo je o něm pouze to, že je členem speciální jednotky Alpha spadající pod Bezpečnostní služby Ukrajiny (zkráceně SBU). Portál Defence-Blog uvedl, že se mu podařilo zasáhnout ruské vojáky na vzdálenost 3 800 metrů – video ze zásahu můžete vidět níže. Dosavadní rekord byl přitom 3 450 metrů, zásah se povedl v roce 2017 neznámému kanadskému odstřelovači během mise v Iráku.

Nový rekordman střílel antimateriálovou puškou Horizon’s Lord (též Volodar Obriyu) ukrajinské výroby. Na videu je vidět, jak namířil do oblasti, kde se nacházeli tři ruští vojáci, a zhruba po 10 sekundách od výstřelu se jeden z nich zhroutil a další schovali do zákopu. Je však otázkou, zda ukrajinský střelec opravdu mířil na konkrétního vojáka, anebo na celou skupinu a doufal, že jeho střela někoho zasáhne. Ale i tak jde o mistrovskou trefu. Vzhledem k síle projektilu je pravděpodobné, že je zasažený Rus mrtvý nebo minimálně těžce zraněný.

Puška využívá speciální střelivo

Horizon’s Lord je vcelku nová zbraň, poprvé byla představena v roce 2021, a vyvinul ji ukrajinský zbrojařský závod MAYAK, uvedl ArmyRecognition. Využívá přitom nový speciálně zkonstruovaný náboj označovaný jako 12,7x114HL, který vznikl z náboje 14,5×114 mm. Do vzdálenosti 2 700 m se má dokonce pohybovat nadzvukovou rychlostí. Samotná puška je 1,82 metru dlouhá a její hmotnost je přes 15 kg. Slouží hlavně k eliminaci nepřátelských odstřelovačů, velkorážních kulometů, protitankových systémů a lehce obrněných vozidel.

Ukrajinský sniper

Video: Téměř světový rekord ukrajinského odstřelovače. Svůj cíl zasáhl na 2,7 kilometru, jde o skoro nemožný úspěch

Vzhledem k intenzitě bojů na Ukrajině a moderním západním i ukrajinským zbraním je ale možné, že se žebříček odstřelovačů do konce války ještě změní. Další ukrajinský odstřelovač je aktuálně na 4. místě se zásahem na vzdálenost 2 710 metrů – v jeho případě toho dosáhl ukrajinskou antimaterálovou puškou Snipex Alligator, o čemž jsme na ArmádnímZpravodaji též psali. V žebříčku nejlepších sniperů ale nefiguruje žádný Rus. Není ale jasné, zda je to tím, že by Rusko nemělo tak kvalitní pušky, nebo spíše tím, že své zásahy nehlásí.

Rekordní zásah ukrajinského odstřelovače na 3 800 metrů

Byl zásah vojáka na 3 800 metrů um, náhoda, štěstí, nebo od každého trochu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články