Video: když si operátor s dronem počká, může po 2 týdnech odchytit ruský „raketomet hrůzy“ během přesunu a na jistotu ho zničit

Zničení tohoto raketometu je vždy důvodem k oslavě, neboť je velmi nebezpečný i proti vojákům, kteří se schovávají v odolných zákopech a mimo dosah výbuchu.

Raketomet TOS-1A na výstavě i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou ze zbraní, kterých se vojáci opravdu obávají, je ruský raketomet TOS-1A Solntsepyok. Ten vypaluje termobarické rakety velké ráže, jejichž účinek je v místě exploze velice ničivý a není proti němu téměř žádná ochrana – proto se dá označit i za raketomet hrůzy. Když se tedy takový raketomet podaří jakýmkoliv způsobem zničit, mají vojáci důvod k oslavě, jelikož vědí, že jejich nepřítel ztratil zbraň, s jejíž pomocí je mohl zabít, byť by se ukrývali.

Rušení útoku dlouho bránilo

Jak vypadá zničení raketometu TOS-1A, můžete vidět i na videu pod tímto článkem. Ukazuje útok na ruský raketomet za pomoci sebevražedného dronu. MilIn uvádí, že ukrajinští operátoři dronů čekali na příležitost zničit obávanou zbraň celé dva týdny. Sice věděli, kde se raketomet nachází, ale byl chráněn systémem elektronického boje. Operátoři tak pravděpodobně nemohli své drony využít a museli počkat na techniku, která to zvládne.

Raketomet TOS-1A iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Raketomet TOS-1A

Záběry ze samotného útoku ukazují, že je místo nejspíše plné elektronického rušení, protože video z kamery na dronech je velice zrnité a přerušované. Přesto se podařilo operátorům drony k raketometu dostat – pravděpodobně na něj zaútočili ve dvojici. Jeden dron se trefil do zadní části, druhý pak z boku. A ještě, že tak udělali, neboť první útok asi nebyl úspěšný – na raketometu je totiž nějaký typ klecové nástavby, jak ukazuje video, ale druhý už uspěl. V raketometu začala vybuchovat i munice a střely létaly všude kolem.

Raketomet TOS-1A musí blízko k frontě

TOS-1A je raketomet umístěný na podvozku tanku T-72 a má 24 odpalovacích tubusů na rakety ráže 220 milimetrů, uvádí ArmyRecognition. Rakety mohu zasahovat cíle do vzdálenosti 6 kilometrů, ale některé zdroje mluví i o nových raketách s doletem 10 kilometrů. V cíli se z rakety rozptýlí hořlavá látka, která je poté zapálena, načež je vše spáleno, a v okolí navíc vznikne vakuum trhající vnitřní orgány vojáků schovaných i v zákopech a opevněních.

Odpálení FGM-148 Javelin

Video: eliminace ruských obrněnců systémem Javelin bývá přesná a při zásahu 100%, cíl navíc nemusí vědět, že na něj střela letí

Raketomet se přitom musí přiblížit blízko k frontě, kde se může stát snadným cílem protiútoku. I proto měl ten na videu kolem své odpalovací části slat mříž, která ho měla chránit v případě útoku dronů. Jak se ale ukázalo, příliš nepomohla. Wikipedia uvádí, že je slat mříž používána hlavně proti kumulativní munici protitankových střel a RPG granátometů. A právě sebevražedné drony užívají velmi často jako hlavici z RPG-7.

Útok na raketomet TOS-1A

Znáte horší zbraň než TOS-1A?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články