Video: eliminace ruských obrněnců systémem Javelin bývá přesná a při zásahu 100%, cíl navíc nemusí vědět, že na něj střela letí

Ruští velitelé nasadili tanky ve válce na Ukrajině opakovaně chybně, a to i proti pěchotě vybavené moderními protitankovými střelami. Smrt je pak prakticky jistá.

Odpálení FGM-148 Javelin i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Možná jedny z největších obav vzbuzovala při zahájení války na Ukrajině početná ruská tanková vojska, stejně jako že je na nich ruská vojenská doktrína založena. I proto vybavili Západní spojenci Ukrajinu hned na začátku moderními zbraněmi, jakou je třeba americký FGM-148 Javelin. A vyplatilo se to, neboť způsobila mezi tanky okupantů doslova pohromu, a ačkoliv se ruští velitelé poučili, přesto někdy pošlou obrněnce proti pěchotě, která má zbraň často k dispozici; výsledek si lze poměrně snadno domyslet.

Vyšší postavení dává velikou výhodu

Jeden z chybných ruských útoků ukazuje video pod článkem, pořízeno bylo u Doněcku. Ruské tanky (a bojová vozidla pěchoty) útočily v rovinatém terénu na postavení ukrajinské námořní pěchoty, jejíž členové měli k dispozici střely Javelin. Mimo to ale zaujali dobré pozice, v jednom ze záběrů se zdá být jejich postavení na jakémsi návrší, další pak na vysoké budově. Obrněnci naopak jeli v rovinatém terénu, takže je měli ukrajinští bojovníci jako na dlani.

Na záběrech je vidět, že zničili minimálně jeden tank a jedno bojové vozidlo pěchoty, ale na záběrech z dronu jich je zničených více – není ovšem poznat, o jaký druh se jedná, vidět jsou jen plameny a výbuchy. Javelin je pro obrněná vozidla doslova smrtící, protože při odpálení většinou vystoupá do výšky asi 150 metrů, a poté na vozidlo zaútočí seshora. Právě tam mají tanky i obrněná vozidla ten nejslabší pancíř, takže kumulativní hlavice v drtivé většině případu prorazí a obrněnce zničí. Umí však útočit i po klasické přímé dráze.

Střela z Javelinu se navede sama

Osádky tanků a BVP jsou proti dobře rozmístěným vojákům s FGM-148 Javelin ve veliké nevýhodě. Střela má dosah 4 kilometry, takže je může ničit na dlouhou vzdálenost, a ke všemu je samonaváděcí – střelec tedy cíl uzamkne, a po odpálení se již o střelu nestará, ta si totiž vyhledá „oběť“ sama, což umí velice dobře – využívá k tomu tepelnou signaturu cíle. Střelec naopak může bezprostředně poté změnit pozici, případně do odpalovače nabít střelu novou a během krátké chvíle je připraven zneškodnit další cíl.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Nejlepší ruský tank T-90M očima ruské propagandy na povzbuzení morálky: „Pohodlný, silný a pancíř vydrží i 2 americké střely Javelin“

Z videa se zdá, že ruští vojáci ani neví, odkud na ně Ukrajinci stříleli, což možná způsobila vzdálenost a omezený výhled z vozidel. Střela z Javelinu navíc zapíná svůj hlavní motor až několik desítek metrů od místa odpálení, což znesnadňuje odhalení pozice střelce. Takže asi jediné, co mohly osádky tanků a BVP dělat, bylo pokusit se ujet, což jim obvykle nevyšlo; jiní se snažili ze zasažených vozidel alespoň dostat ven, a jak je vidět, někteří to zvládli.

Obrněnce zničené střelou z FGM-148 Javelin

Jakou chybu udělal velitel ruské jednotky z videa?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články