Putinova arabská legie na Ukrajině: bojovníky mohou lákat peníze i vděčnost tamním vládcům, nabídnout mohou i výcvik NATO

Rusko už několikrát avizovalo, že povolá vojáky ze spřátelených arabských zemí. Jejich přítomnost už byla potvrzena, nejspíše ale nejde o velký počet.

Putinova arabská legie na Ukrajině i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

V ukrajinských ozbrojených silách bojují desítky tisíc vojáků z cizích zemí, které přišly spřátelené Ukrajině na pomoc (i když někteří čistě z vlastní iniciativy). Ovšem ani v ruské armádě nebojují pouze občané Ruské federace, ale například vojáci z arabských zemí. V médiích i mezi odborníky se o nich mluví již dlouho, ale nejspíše jich nebude mnoho. K potvrzení přitom došlo třeba v roce 2022, kdy našli ukrajinští vojáci těla několik mrtvých bojovníků z Libye, a nejspíše jsou v ruských službách i nějací Syřané.

Rusko pomáhalo některým arabských autoritářům

Přítomnost arabských bojovníků není úplně velkým překvapením, jejich motivace může být různá. Tak například peníze, protože v zemích jako Libye nebo Sýrie si dlouhotrvající občanské války vybraly svou daň a o dobrý výdělek je v nich nouze. Pro zkušené bojovníky je tedy ruský žold cestou, jiné země nebo jejich oblasti jsou pak federaci zavázané. Třeba syrský režim vděčí za své přežití nejspíše právě Putinovi, protože jinak v občanské válce prohrával. V Libyi pak zase Rusko stálo na straně generála Chalífy Haftara.

V bojích na Ukrajině se měly kromě Libyjců objevit i elitní syrské jednotky Tiger Force. I když loni ruští představitelé mluvili o možnosti zapojení až 40 tisíc syrských bojovníků do války, zůstalo asi jenom u slov. Každopádně ti, kteří na Ukrajině opravdu jsou, mají mix moderní a starší výzbroje. Například u nich byly spatřeny pušky AK-103, což jsou deriváty sovětských AKM používajících střelivo 7,62×39 milimetrů. Mají sklopnou pažbu a lze k nim přidělat dokonce granátomet.

Další zbraní používanou arabskými bojovníky jsou sovětské odstřelovací pušky SVD známé tak jako Dragunov, kterou Rusko poměrně nedávno modernizovalo. Jde o zbraň zavedenou do výzbroje již v roce 1963, takže se moderním odstřelovačským puškám samozřejmě nevyrovná, ale stále poskytuje slušnou šanci na zásah až do 800 metrů. Bojovníci mohu používat i protitankové střely 9K11 Maljutka, které jsou ale rovněž zastaralé a prorazí pancíř jen o síle 400 milimetrů RHAe, což nicméně stačí na BVP i slabší tanky z dob sovětského svazu.

Íránci mohli pilotovat dodané drony

V konfliktu na Ukrajině nejspíše působili skrytě i vojáci Íránu, ačkoliv to není potvrzené. Když v létě 2022 Rusko dostalo drony Shahed 136 a Mohajer-6, podle některých informací s nimi arabská země poslala i instruktory. Existují náznaky, že ruské vojáky nejenže učili, jak nové stroje používat, ale že je minimálně v prvních fázích i pilotovali. Ovšem vzhledem k tomu, že obsluhy sedí daleko za frontou, nelze informace nijak dokázat.

Jiné zprávy zase naznačovaly, že Írán do ruských služeb verbuje (nebo je dokonce nějakým způsobem vydírá a nutí bývalé příslušníky afghánské armády, kteří na jeho území uprchli po převzetí moci Tálibánem. Afghánská armáda navíc dostala moderní výcvik od instruktorů z USA a dalších zemí NATO, takže by mohla do ruské strategie přinést nové poznatky. Ovšem ani přes počáteční obavy prozatím nejsou zprávy o jejich přítomnosti v bojích na Ukrajině potvrzeny; na rozdíl od početné cizinecké legie na straně napadené země.

Dron Mohajer-6

Kolik arabských bojovníků může asi bojovat na straně Ruska?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články